İnternet

Facebook, reklamlar konusunda yeni adımlar atıyor

Yaşanan son skandal sonrası Facebook, güvenlik konusunda yeni düzenlemelere gidiyor

Facebook'ta kurallar değişiyor!

Facebook, veri güvenliği ve gizlilik konularında bir hayli itibar kaybetmiş durumda. Son dönemde yaşanan skandal, sosyal medya devinin değer kaybetmesine sebep oldu. Dava süreci devam ederken bir yandan da kaybettiği güveni geri kazanmak için geliştirmeler yapıyor.

Getirilecek yeni bir düzenleme ile kısa süre içinde uygulamaya konulacak yenilik, tüm politik reklamların etiketlenmesi ve aynı zamanda kim tarafından verildiğinin gösterilmesi üzerine kurulu. Kullanıcılar gördükleri reklamların ücretini kimin ödediğini, sahibinin kim olduğunu açıkça görebilecek.

Seçim döneminde yayınlanan reklamların ve paylaşılan verilerin ortaya çıkardığı krizi bu şekilde önleyebileceğini düşünen şirket, 'gelecekte yapılması olası yeni istismarların bu şekilde önüne geçileceğini' savunuyor. Bir diğer getirilecek düzenleme ise geniş kitlelerce takip edilen sayfaların arkasında kim olduğu hakkında.

Güvenliği iki katına çıkaran Facebook, iki aşamalı güvenlik doğrulaması ile kimlik ve adres bilgileri isteyecek. 

Atılacak bu adımlar, Facebook'un itibarını ne kadar toparlayacak bilinmez ancak şirketin en azından bu konuda çabalıyor oluşu, kullanıcılarına ne kadar önem verdiğinin bir simgesi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.