İnternet

Facebook'taki sahte beğeniler!

Facebook'ta açılan binlerce sahte kullanıcı hesabı aracılığıyla, beğeni sahtekârlığı yapılıyor.


BBC'nin yaptığı bir araştırma, dev sosyal ağ Facebook'ta açılan binlerce sahte kullanıcı hesabı aracılığıyla, beğeni sahtekârlığı yapıldığını ortaya koydu. Aslında Facebook sayfalarının beğenilmesi için birçok büyük ve küçük markalı şirket, reklam parası ödüyor.

Kötü amaçlı yazılımcıların spam bağlantıları dağıtmak için sahte profil yaratmasının zor olmadığını söyleyen Sophos güvenlik şirketi yetkilisi Graham Cluley: "Hesaplardan bazılarının masa başındaki bir kişinin, binlerce profil üzerinden 'Beğen' komutu vererek geniş bir topluluk yaratmayı sağlayan bilgisayar yazılımları tarafından yönetildiğini biliyoruz." Dedi.

1342351999_facebook-like-butonu-damgasi-1.jpg

Michael Tinmouth, ise bazı şirketlerin ve şirket yöneticilerinin Facebook sayfalarını yönetiyordu ve şimdi sosyal medya danışmanı sahte profil mağdurlarından oldu.

Tinmouth'ın, müşterilerinden bazıları, sayfalarının genellikle Filipinler ve Mısır gibi ülkelerde yaşayanlar tarafından beğenildiğini fark edip reklam parası ödemekten vazgeçmişler.

Tinmouth, "Yaşları 13 ile 17 arasında, profil adları oldukça şüpheliydi. Derine indiğimizde gördük ki bazı profillerden 3 bin, 4 bin, hatta 5 bin sayfanın beğenildiğini gördük" diyen Facebook yönetimine yaptığı başvurudan olumlu sonuç alamamış.

Facebook yönetimi ise yaptığı açıklamada, Tinmouth'u belirli bir kitleyi hedeflemek yerine, genel geçer reklamlar yayınlamakla suçladı.

BBC tarafından deneme amacıyla oluşturulan hayali "VirtualBagel" şirketine ait sayfanın "Beğen" düğmesinin 24 saat içinde 1600 kullanıcı tarafından tıklanması, sahte profillerin ne kadar yaygın olduğunu ortaya serdi.

Facebook göre ortada bir sorun yok. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, reklam veren şirketlerin analitik verilere erişebildiğini ve sayfaların "Beğen" düğmesini tıklayan profilleri görebildiğini anlattı ve sorun hakkında şunları söyledi: "Kullanıcıların çok küçük bir yüzdesi takma adlarla hesap açıyor. Bu kurallara aykırı ve bunları tespit etmek için hem otomatik sistemler hem de kullanıcı ihbarlarını kullanıyoruz."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.