İnternet

Twitter'a yaş sınırı geldi!

Yeni gelen bu düzenlemelerle neler değişti?


Dev sosyal ağ Twitter'a yaş sınırı geldi. Bundan sonra bu sistem ile yaşınıza göre takip edeceğiniz hesapları Twitter ayarlayacak. Peki bu sistem nasıl çalışacak?

Twitter geçtiğimiz günlerde 140 karakter sınırı ile kişilerin diledikleri konularda içerik girmelerini sağlamıştı.  Sosyal ağ yeniliklerine devam ediyor. Bir süre öncede site içi arama fonksiyonunu yenileyerek büyük beğeni toplamıştı. Twitter, bir sonraki adım olarak mobil uygulamalarını güncelledi ve daha kararlı bir sürüme sahip oldu.

İlk şeffaflık raporunu yayınlayan sosyal ağ böylelikle gizlilik konusunda önemli bir adım atmış oldu. Bu düzenlemelerin yanında yetkililer Twitter'a yaş sınırıda getirdi.

1342342101_twitter1.jpg

Sınırlara göre başta alkollü içecek üreticileri olmak üzere birçok profile erişim için artık 18 yaşından büyük olmanız gerekecek. Konu Buddy Media ile bu konuyla ilgili ortak bir çalışma yürüten mikro blog, sisteme dahil olan hesapları takip etmek istediğinizde size bir mesaj gönderiyor ve sayfada içerisinde yaşınızı belirtmeniz gereken bir form ve ek olarak kullanıcı sözleşmesi bulunuyor.

Diğer sitelerle aynı yöntemi kullanan yaş sınırı sisteminde, kişinin yanlış bilgi vererek yaşını daha büyük göstermesini engelleyemiyor. Fakat firmalar üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmiş oluyor. Sorumluluk yaşını büyük gösterende oluyor.

Ayrıca sözleşmede geçen bir maddeye göre Twitter, kimi yazılım ya da şirketlerin yaş bilgilerini istemesi durumunda bunu paylaşma hakkına sahip olduğunu belirtmiş. Mesela bu maddeye göre yapılacak araştırma için ilgili sisteme dahil bir sayfayı hangi yaş aralığındaki üyelerin takip ettiği hakkında bilgi istenildiğinde bu bilgi verilecek. Alkol firmalarıyla başlayan düzenlemenin ilerleyen dönemlerde yetişkinlere yönelik içerik paylaşan profillere de yansıtılması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.