İnternet
Facebook veri hırsızlarını engelledi

Facebook'tan veri çalanlara engelleme

Facebook, Donald Trump'ın veri operasyonlarını gerçekleştiren Cambridge Analytica şirketinin faaliyetlerini engelleme karar aldı.

Dünyanın en tartışmalı siyasi figürlerinden biri olan ve aşırılıklarıyla tepki çeken Donald Trump'a bir kötü haber de Facebook'tan geldi.

2016 yılında Donald Trump'ın veri operasyonlarını ve siber işlemlerini yöneten Strategic Communication Laboratories (SCL) ve Cambridge Analytica, Facebook tarafından yasaklandı. 

Facebook'un bu hesapları kapatmasının ardında yatan gerekçeler son derece çarpıcı. İddiaya göre söz konusu şirketler 270 binden fazla kullanıcıların kişisel bilgilerini kullanmaya devam ediyor ve onların mahremiyetlerini zedeliyorlar. Facebook'un yasağın kalıcı olmadığını ve aksi yönde bir kanıt bulunduğu halde kaldırılacağını açıkladı.

Facebook'tan veri çalanlara engelleme - Resim : 1

Özellikle Cambridge Analytica'nın eylemlerinin Facebook'ta yasaklanması, Donald Trump için özel bir anlam ifade ediyor. Veri analiz şirketi 2016 yılında Trump'ın seçim araştırmaları tarafından görevlendirilmiş ve topladığı verilerle Donald Trump'ın başkan seçilmesine ciddi katkılar sağladığı iddia edilmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.