İnternet

Facebook'un spamları zengin ediyor!

Facebook'un başı spamlarla dertte.

Facebook'un spamları zengin ediyor!

Daha önce Twitter’daki 100 milyon dolarlık sahte hesap sektörünü ortaya çıkaran İtalyan araştırma grubu bu kez de Facebook’a el attı ve karanlık bir sektörü ortaya çıkardı.

Andrea Stroppa ve Carlo De Micheli'nin yönettiği grup, Facebook üzerindeki spam paylaşımların, yılda tam 200 milyon doların döndüğü bir pazar oluşturduğunu ortaya çıkardı. Araştırma grubu yer altı spam forumlarında, on binlerce Facebook sayfasının izini sürdü ve sıra dışı ekonomik oluşumun nasıl çalıştığını ve spam bağlantıların kaça satıldığını deşifre etti.

1374849895_facemobil.jpg

Araştırmanın ayrıntılarına göre, Facebook sayfalarındaki spam genellikle bit.ly gibi URL kısaltma servisleri sayesinde bağlantıların saklanması ile oluyor. Spam’i gerçekleştirenler ise Facebook sayfalarında paylaştıkları bu kısa URL’lerin başına kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek yazılar yazıyorlar.

Facebook’ta ilgi çekici başlıklara tıklayanlar, 200 milyon dolarlık yer altı sektörüne bir anlamda katkıda bulunuyorlar. Araştırmada 700 bin paylaşım tek tek incelendi ve 37 binin spam içerik olduğu keşfedildi. Buna göre paylaşımların yüzde 5’i spam oluyor.

Araştırmaya göre, 30 binden düşük beğenen sayısına sahip Facebook sayfalarında spam linklerin 8 ile 20 dolar arasındaki bir fiyattan satılıyor. Ortalama olarak 13 dolara satın alınıyor.

Sayfaların beğenen sayısı 100 binin üzerindeyse fiyat 100 dolara, milyonlarca beğenenin olduğu sayfalarda ise spam yapmak isteyenler için fiyat 200 dolar.

Facebook bu durumdan rahatsız çünkü hem reklam geliri azalıyor hem üyeler durumdan rahatsız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.