Gemini'ye Gmail ve Dokümanlar gibi Google uygulamalarının yan panelinden erişilebilecek

Her şey otomatikleşecek. Gmail'e erişim ve yönetim artık çok daha kolay olacak.

Gemini'ye Gmail ve Dokümanlar gibi Google uygulamalarının yan panelinden erişilebilecek

Google, Workspace'teki daha fazla göreve Gemini destekli yapay zeka otomasyonu ekliyor. Salı günkü Google I/O açılış konuşmasında şirket, yapay zeka daha akıllı hale geldikçe, gelişmiş Gemini 1.5 Pro'nun yakında Workspace yan panelinde "yapay zeka destekli iş akışlarına sahip birden fazla uygulama arasındaki bağ dokusu" olarak satışa sunulacağını söyledi.

Gemini'nin Workspace'teki görevi, birden fazla uygulamadaki dosyalar, e-postalar ve diğer veriler arasında araştırma yapma zahmetinden ve zamanından tasarruf etmenizi sağlamaktır.

İlk olarak Gmail, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Drive'da kullanıma sunulan yenilenen Workspace yan paneli, Gemini ile içeriğiniz hakkında sohbet etmenize olanak tanıyacak. Daha uzun bağlam penceresi (esasen belleği), bulunduğunuz uygulamadan ayrılmadan farklı uygulamalardaki verilerinizi düzenlemesine, anlamasına ve bağlamsallaştırmasına olanak tanıyor. Buna, makbuz eklerini karşılaştırma, özetleme (ve ileri geri soruları yanıtlama) gibi şeyler dahildir.

Gemini'ye Gmail ve Dokümanlar gibi Google uygulamalarının yan panelinden erişilebilecek

E-posta tabanlı değişiklikler Gmail mobil uygulamasına da geliyor. Şirket, "Gemini yakında e-posta ileti dizilerini analiz edebilecek ve tıpkı yan panelde olduğu gibi doğrudan Gmail uygulamasında öne çıkan önemli noktalarla özetlenmiş bir görünüm sunabilecek" dedi.

Gmail uygulamasında özetleme özelliği bu ay Workspace Labs'e geliyor. Bu arada, yükseltilmiş Workspace yan paneli Salı gününden itibaren Workspace Labs'a, Gemini ise Workspace Alpha kullanıcılarına sunulacak. Google, tüm özelliklerin önümüzdeki ay diğer Workspace müşterileri ve Google One AI Premium kullanıcıları için geleceğini söylüyor.