İnternet

Google' dan gitar şeklinde logo

Bildiğiniz gibi Google özel günlerde logosunu o güne özel olacak şekilde tasarlatıyor


Bildiğiniz gibi Google özel günlerde logosunu o güne özel olacak şekilde tasarlatıyor. Özellikle son zamanlarda logolarına harekette kazandırmaya başladı.

Google bugün 9 Haziran 1915 ve 13 Ağustos 2009 tarihleri arasında yaşamış, Amerikalı ünlü müzisyen Les Paul' un anısına logosunu gitar şeklinde yayınladı. Son zamanlarda olduğu gibi bu logoyada hareket kazandırılmış. Mouse hareketleri ile gitarı çalabiliyorsunuz. Yada isterseniz logonun altındaki klavye butonuna basarak klavyenizin tuşlarını kullanarak da çalabilirsiniz.

1307602865_lespaul.jpg

Les Paul

Les Paul' dan biraz bahsetmek gerekirse, müzik hayatına 8 yaşında armonika çalarak başladı. Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul kısa bir süre sonra gitara geçiş yapmış. 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başladı.

Paul 17 yaşına geldiğinde 1930 yıllarının ünlü country grubu Rube Tronson's Cowboys ile turnelere katıldı. Turne sonrasında da hemen okuduğu liseyi bıraktı ve 1936 yılı içinde iki albüm çıkardı.

Les Paul 1930 yılların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi. Buna karar vermesinde en önemli etken kullandığı yarı-akustik gitarların sahnede mikrofonlar ile manyetik girişim yapması ve bunun herkesi rahatsız eden yüksek sesli geri beslemeye (feedback) yol açması idi. Bu problemi ortadan kaldırmak için ilk gitar tasarımı denemelerine 1930'ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı "The Log" isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.