İnternet

Google, Douglas Adams için Doodle tasarladı

Google'ın bugünkü Doodle'ı Douglas Adams için oldu.

Google, Douglas Adams için Doodle tasarladı

Google'ın anasayfası bugün yine Doodle ile süslendi. Bugünkü Doodle ünlü bilimkurgu ve mizah kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin sahibi Douglas Adams'ın doğum günü için oldu.

Dev arama motoru Google, daha sonra 5 ciltlik esere dönüşecek radyo oyunu Ototsopçunun Galaksi Rehberi'nin sahibi Douglas Adams'ın doğum gününü anmak için hareketli bir doodle hazırladı.

1362981275_google-doodle7.jpg

Peki Douglas Adams kimdir?

1362981296_douglas-adams-e1326147344990.jpegDouglas Admas 11 Mart 1952'de İngiltere'nin Cambridge kentinde doğdu. Okuldan mezun olduktan sonra ilginç işlerde çalıştı. bir hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, bir Arap aile için korumalık yaptı.

BBC'ye giren Adams Dr. Who dizisinin senaryo ekibine katıldı. Üç bölümü yazdı.

Douglas Adams ünlü mizah yazar topluluğu Monty Pyton grubundan Graham Chapman ile birlikte de çalıştı.

Douglas Adams asıl ününü BBC'deki Otostopçunun Galaksi Rehberi radyo oyunuyla yaptı. Bu oyundan yazdığı Otostopçunun Galaksi Rehberi beşlemesi 1979'dan 1992'ye kadar 5 ayrı ciltte basıldı.

Douglas Adams aynı zamanda bilgisayar oyunları sektörüne de katkıda bulundu. Bureaucracy ve Starship Titanic oyunlarının yaratıcısı oldu. Starship Titanic daha sonra Terry Jones tarafından kitap olarak da yazılıp basıldı.

11 Mayıs 2001'de ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde öldü. Yazar, 49 yaşında spor yaparken bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Douglas Admas çevresinde tembel, rahat ancak hiç kimsede olmayan orijinal bir espri ve mizah anlayışına sahip kişilik olarak görüldü. Bilimkurgu eserleriyle günlük hayatın birçok kesimini hicvetti.

Yorumlar
fatih ak
ya su doodle larin haberlerini yayinlamaktan vazgecin artik ya
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.