İnternet

Google kripto para altyapısını entegre edecek

Teknoloji firması Google, kripto paraların altyapısında kullanılan Blok Zincir'e (Blockchain) benzer bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı.

Google kripto para altyapısını kullanacak

Kripto para teknolojinin altyapısında yer alan Blok Zincir yani Blockchain kavramı birbirinden bağımsız bilgisayar ağlarının ortak çalışması mantığına dayanıyor. Bu teknoloji kripto paraların güvenliğinin sağlanması için kullanılsa da lojistik ve ulaştırma gibi farklı alanlarda da kullanım potansiyeline sahip.

 Teknoloji devi Google, altyapılarının büyük bir çoğunluğunu oluşturan bulut depolama servisleri için Blok Zincir tabanlı bir sistem üzerinde çalışmaya başladı. Bu durum teorik olarak verilerin daha güvenli bir şekilde depolanacağı anlamına geliyor. Google’ın günümüzde sıklıklı kullanılan Gmail ve arama motoru gibi  servisleri bulut sistemleriyle entegre olarak çalışıyor.

Google kripto para altyapısını entegre edecek - Resim : 1

Teknoloji devinin Blok Zincir teknolojisi adımıyla rakiplerine önemli bir fark atacağı belirtiliyor. Bloomberg’in haberine göre Google’ın yeni kurulan bu sistemi diğer şirketlere pazarlamak istediği de belirtiliyor.

Google, bulut sistemleri için Blok Zincir teknolojisini henüz bu kadar yaygın değilken test etmeye başlamıştı. Şirket çeşitli ülkelerde kripto paralar hakkında konferanslar bile düzenledi. Alphabet’te kısa bir süre önce Ripple’a büyük çaplı yatırım yapmıştı.

Google bu teknolojiye yatırım yapıyor olsa da Blok Zincir altyapısı kullanan sanal paraların şirketin platformlarında reklamının yapılması yasaklandı. Yasağın temel sebebi olarak kripto paraların henüz tam anlamıyla denetlememesi ve dolandırıcılığa açık olması gösteriliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.