İnternet

Google yapay zeka çalışmalarını artırıyor!

Google, özellikle sağlık alanında olmak üzere yapay zeka çalışmalarını genişletecek. İşte detaylar!

Google yapay zeka çalışmalarını artırıyor!

ABD merkezli teknoloji devi Google, özellikle sağlık alanında olmak üzere Güney Kore’deki yapay zeka (AI) çalışmaları ve araştırmalarını artırmayı hedeflediğini duyurdu. Yonhap haber ajansında yer alan habere göre şirket yetkilileri, Güney Kore başkenti Seul’da düzenlenen bir forumda yaptıkları açıklamada Google’ın “AI toplumu, insanları ve ekonomisine fayda sağlamayı” amaçladığını söyledi.

Google yapay zeka çalışmalarını artırıyor!

Google AI ürün yöneticisi Dr. Lily Peng “Retina taramalarıyla bir hastanın gelecek beş yıl içinde kardiyovasküler hastalık geçirme riskini yüzde 70 öngörebileceğiz” dedi. Peng, Google’ın yaklaşık 300 bin hastadan alınan veriyle makine öğrenimi algoritmasını birleştirdiği ve retina taramalarını göz önüne alarak risk faktörlerini belirlediğini söyledi. Ayrıca Peng ve ekibi, görme bozukluğuna sebep olan şeker hastalığı retinopatisi için bir öğrenme modeli testi oluşturdu.

Google, söz konusu makine öğrenimi modellerinin geliştirilmesi için TensorFlow açık kaynak kitaplığını kullanıyor. Buna ek olarak Lime elektrikli bisiklet, şu an için Dünyanın en büyük kuruluşlarından birisi olarak görünüyor. Dünya genelinde 70'ten fazla şehirde hizmet veren Lime, her yıl 6 milyon civarında kullanım oranına da sahip. Son dönemlerde bu şirketi öne çıkaran da Google tarafından açıklanan bir hizmet oldu.

Google bundan çok kısa bir süre önce kendi haritalar uygulamasında elektrikli bisiklet noktalarını göstermek için Lime ile anlaşma yaptı. Pilot çalışma olarak 13 Dünya şehri seçildi ve çalışmalara başlandı. Şu an için belirlenen şehirlerde Google haritaları kullananlar, elektrikli Lime bisiklet noktalarını görebilecek. Google Haritalar bu hizmeti 80 farklı şehire taşımayı düşünüyor.

Lime elektrikli bisikletlerin kullanımı, Türkiye'ye de genişletilirse Google Haritalar kapsamına girebilir. Görünen o ki Google haritaların amacı bir an önce Dünyanın tamamına bu hizmeti götürebilmek. Konuyla ilgili yorumlarınızı heyecanla bekliyoruz.

Yorumlar
Yakup
Bu bildiğin Chromium zaten birşey eklememişler ki :D
Cevapla
Ziyaretçi
Bu microsoft'da tarayıcı inadından bir türlü vazgeçmedi, illa pazar payı kapıcak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.