İnternet

İstanbul'a özel Ulaşım Asistanı geliyor

Trafik yoğunluğu ve toplu taşıma araçlarıyla ilgili teknolojik sistemlerin gelişmesiyle birlikte İstanbul trafiğinde yolculuk planlaması yapacak Ulaşım Asistanı geliştiriliyor. .

İstanbul'a özel Ulaşım Asistanı geliyor

Milyonlar artık İstanbul’da ve dünyada yolunu GPS’ten buluyor. Cep telefonuna yüklü yardımcı uygulamalar sayesinde en kestirme yoldan gidilecek yere ulaşılıyor. Ancak trafik yoğunluğunu göz önünde bulundurarak hesapladığında varış zamanı hiçbir zaman tutmuyor.

İstanbullu'ya özel Ulaşım Asistanı geliyor

Bu yüzden İstanbullunun daha yerel bir yol asistanına ihtiyaç olduğundan yola çıkan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, bu ihtiyacı karşılamak için Ulaşım Asistanı projesini açıkladı. Ulaşım Asistanı, tüm toplu taşıma araçlarıyla (kara, deniz ve raylı sistemler) birlikte bisiklet ve özel araç kullanımını barındıran, kullanıcıya en verimli ulaşım yöntemlerini, ücretleriyle beraber listeliyor.

Fiyata göre en verimli rotayı gösterecek

Ulaşım Asistanı, iTaksi, iServis, İstikamet, iBus ve iVip alt uygulamalarını da içeren bir toplu ulaşım uygulaması olacak. Akıllı telefon uygulaması olarak çalışacak sistem, aktarma merkezleri ve büyük duraklara da kiosk olarak yerleştirilecek. Örneğin Avcılar’dan Sancaktepe’ye gidecek kişiye, "Yola çıkış ve varış noktaları girildiğinde asistan, zaman ve fiyat optimizasyonları ile en verimli rotayı önerecek. Daha da önemlisi, varmak istenilen yer için ne zaman yola çıkılması gerektiğini yapay zeka ve günlük trafik ortalamalarını değerlendirerek önerecek.

(Örneğin bir bölgede her gün trafiğin 13:30’dan sonra açıldığını bildiği için ‘şu an trafik yoğun ama yarım saat sonra açılır’ diyecek) Tüm toplu taşıma araçlarıyla (kara, deniz ve raylı sistemler) birlikte bisiklet ve özel araç kullanımını da alternatif olarak sunacak.Kullanıcıya en verimli ulaşım yöntemleri, ücretleriyle beraber listelenecek."

Yorumlar
asd
Google Transit + Google Waze yani
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.