İnternet

Google'dan Grimm Kardeşlerin Masalları'na Doodle

Google, bugünkü Doodle'ında Grimm Kardeşlerin Masalları'na yer verdi.

Google'dan Grimm Kardeşlerin Masalları'na Doodle

Google önemli günlerde Doodle yapmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi Google'ın ana sayfasında ara sıra yayınladığı tasarımlara Doodle adı veriliyor.

Google bugün yine ana sayfasında bir Doodle yayınladı. Google'ın bugünkü Doodle'ı dünyaca ünlü masallara imza atan ve Grimm Kardeşler olarak bilinen Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm'in masallarının 200. yıl dönümü için oldu.

1355980005_google-dan-grimm-kardesler.jpeg

Google, hazırladığı Doodle'da Grimm Kardeşlerin ünlü masalı Kırmızı Başlıklı Kız'a yer vermiş. Kırmızı Başlıklı Kız masalı hazırlanan doodle'a tıkladığınızda hikayeye devam edilebiliyor.

Peki kimdir Grimm Kardeşler?

Grimm Kardeşler çeşitli mahalli lehçeleri incelemişler, daha sonra köy köy, kasaba kasaba dolaşarak, akşam sohbetlerinde yüzyıllardan beri anlatılagelen eski Alman şiirlerini, efsanelerini ve masallarını derleyip, edebi bir üslupla yeniden yazıp 1812'den sonra Çocuk ve Yuva Masalları (Kinder und Hausmärchen) adı altında yayınlamışlardır. Bugün dünyanın her yerinde tanınan ve dinlenen bu masallar, Alman dilinin bütün inceliklerini taşır. Çünkü Grimm Kardeşler, bütün bu masal derlemeleri sırasında Alman dilini bütün teferruatıyla incelemişler ve dilin bugünkü durumunu almasına büyük hizmette bulunmuşlardır.

Grimm kardeşler 4 Ocak 1785 ve 24 Şubat 1786 tarihlerinde memur bir ailede dünyaya gelirler. Grimm kardeşlerin sonrasında üç erkek ve bir kız kardeşleri daha olur. Bu kardeşlerden 1790-1863 tarihleri arasında yaşayan Ludwig Emil Grimm günümüzde de tanınan bir ressam ve grafikçidir. Jacop ve Wilhem Grim çocukluk ve okul yıllarını Hanau ve Stainau yöresinde geçiren Grimm kardeşlerin kişilikleri ve aile değerleri çocukluklarını geçirdikleri bu köyde, yaşadıkları yerin atmosferinden etkilenerek gelişir. 1796'da babaları Philipp Wilhelm Grimm'in ölmesiyle onbir yaşındaki Jacob Grimm bu erken yaşında kendini ailenin küçük reisi olur. Bu dönemlerinde Grimm kardeşlerin ekonomik ihtiyaçlarını 10 yıl kadar süreyle Kasselli soylu teyzeleri üstlenir. (Vikipedi)

Eserleri

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Ormandaki Ev

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.