İnternet

Google'dan 'yapay zeka' kararı! Artık insanlar denetleyecek!

YouTube'daki videolar, artık yapay zeka yerine ağırlıklı olarak, insanlar tarafından denetlenecek. Sebebi yazımızın devamında...

Google'dan 'yapay zeka' kararı! Artık insanlar denetleyecek!

Google, video paylaşım sitesi YouTube'daki videoların, artık yapay zeka yerine ağırlıklı olarak, insanlar tarafından denetleneceğini açıkladı.

Google'dan 'yapay zeka' kararı! Artık insanlar denetleyecek!

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube'daki videolar, artık yapay zeka yerine ağırlıklı olarak insanlar tarafından denetlenecek.

Google, karara gerekçe olarak ise; Nisan ve Haziran ayı arasında geçen süre içerisinde 11 milyondan fazla videonun yapay zeka tarafından kaldırıldığı, bu sayının ise bu anlamda yetkili insanların denetimlerine oranla iki kat olduğu belirtildi.

Hiçbir ihlal yapmamasına rağmen 160 bin videonun da sistem tarafından otomatik olarak silindiği rapor edildi. Robotların, sakıncalı içerikleri filtreleme konusunda insanlara nazaran daha hassas olması dolayısı ile böyle bir karar alındığı ifade edildi.

Google'dan 'yapay zeka' kararı! Artık insanlar denetleyecek! - Resim : 1

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube'daki videolar, 10 bin kişilik ekip tarafından denetleniyordu. Fakat pandemi döneminde denetçilerin büyük bölümü izne ayrılması ile yapay zeka deveye girmişti.

Ayrıca yapay zekanın, videoları tek bir kişi izlemeden bile yayından kaldırabilecek kadar hızlı çalıştığı ifade ediliyor. NTV'nin haberine göre, şirket yetkilileri yapay zekanın sakıncalı içerikleri tespit etmek konusunda şimdilik yeterince başarılı olmadığını dile getiriyor.

Yorumlar
X Artık Biliniyor
Sistem acımasızdır. Lakin yapay zeka dır.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.