İnternet

Google'ın bugünkü Olimpiyat Doodle'ı 'Hokey'!

Google, Doodle'larına Hokey ile devam etti.

Google'ın bugünkü Olimpiyat Doodle'ı 'Hokey'!

Google, Olimpiyat Doodle'larına devam ediyor. Google bugün Londra 2012 Hokey spor dalı için yeni bir Doodle hazırladı. İnternet kullanıcıları Google ana sayfasına girdikleri zaman hokey için hazırlanan Doodle ile karşılaşıyorlar. Londra 2012 Olimpiyatları'nda bugün Londra 2012 Hokey programı yapılacak.

Google'ın dünkü Doodle'da Londra 2012 Artistik Jimnastik dalı için olmuştu. Peki Hokey spor dalı hakkında ne kadar bilgilisiniz. Bilmeyenler için hokey hakkında aşağıda kısa bir açıklama hazırladık.


Hokey nedir?

Hokey, iki takım arasında bir ucu kıvrık sopalarla oynanan bir top oyunudur.

Türleri

Çim alanda çim hokeyi, buz üzerinde buz hokeyi, pist üzerinde yol hokeyi ve havuz içerisinde sualtı hokeyi olmak üzere dört değişik türü vardır. Oyunda bir ucu kıvrık bir sopanın , her dört hokey türünün ortak özelliğini oluşturur. Oyunun genel amacı, sopaları ustaca kullanarak topun (ya da diskin) rakip kaleye sokulması olarak özetlenebilir. Dört hokey türü, üzerinde oyunun oynandığı alanın özelliğine ve bu alan üzerinde oyuncuların ayakla, buz pateni, tekerlekli patenle ya da paletle oynamalarına göre birbirinden ayrılır.

Oynandığı yerler

Hokey türleri, tarihlerine ve uygulandıkları ülkelere göre birbirlerinden ayrılırlar. Örneğin çim hokeyi Hindistan ve Pakistan'ın ulusal sporlarıdır; buz hokeyi, Avrupa ve Amerika'nın dağlık kuzey yörelerinde yaygındır. Tekerlekli patenler üzerinde oynanan hokey ise İber Yarımadası ile İtalya'da oynanır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.