İnternet

Gümrük limiti düşürülüyor!

Yurtdışından satın alınan ürünler için gümrük limiti düşürülecek. İşte yeni gümrük limiti!


Yurtdışından yapılan alışverişlerde geçtiğimiz yıl gümrük limiti 30 Euro'ya düşürülmüştü. Bugün alınan karar ile ise bu limit 22 Euro'ya indiriliyor. Yani artık 22 Euro ve üzerindeki yurtdışı alışverişleriniz için gümrük vergisi ödeyeceksiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinlien bilgiye göre konuyla ilgili karar Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Kurul tarafından kabul görmesine kesin gözüyle bakılan 22 Euro'luk limitte Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan karar esas alınıyor.

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde 22 Euro ve üzerindeki alışverişlerde gümrük vergisi alınıyor. AB'ye girmek için yapılacak hamle olarak gösterilen bu kararın önümüzdeki ay yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bunun yanında yurt dışından alınan ve Türkiye'de bulunmayan bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için uygulanan tek ve maktu vergi oranının yüksek olması nedeniyle, bu eşyaya uygulanan muafiyet limiti 150 Euro'ya çıkarılıyor.

Yakında yürürlüğe girecek bir diğer kanun ile ise yurt dışı alışverişlerinden %18 KDV alınacak. Ancak bu KDV direkt alıcıdan değil satıcıdan tahsis edilecek. Bu yüzden Amazon, Aliexpress ve eBay gibi sitelerden Türkiye'ye gönderim yapan satıcılar, fiyatları yükseltebilir.

Yorumlar
Yasin
Aynı fiyata kar marjı düşük bi şekilde büyüme odaklı satışlar yapsa esnafımız bizde kdv ile seve seve alırız el kazanmaz ama iş artık vatandaşın çıkarını düşünmekten çıktı.
Cevapla
Sapere
İşinize geleni alın Avrupa'dan ...
Cevapla
Musti
Soyun donumuza kadar. Allah ıslah etsin ne deyim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.