İnternet

Günahsız Facebook: Facegloria!

Brezilya'da bir dini grup, "Günahsız Facebook" sloganıyla kendi "Facegloria" isimli sosyal medya sitesini kurdu.

Günahsız Facebook: Facegloria!

Kurulduğu günden beri milyonlarca uygunsuz içerik ve söylemlerin paylaşıldığı Facebook birçok kullanıcının gözünden düştü.  Bu uygunsuz içeriklerden rahatsız olan bir gruptan Facebook'a rakip geldi. 

Brezilya'nın Sao Paulo kentinde yaşayan Evenjelist dini grup, sosyal medya  sitelerindeki yetişkin içeriğin bulunmadığı bir arkadaşlık sitesi kurdu. Kurucuların"Günahsız Facebook" olarak nitelendirdiği  'Facegloria' isimli sosyal medya sitede paylaşım yapabilmek için bazı kriterlere uymak zorundasınız. Mesela Facebook'da olduğu gibi Facegloria'da cinsel içerik ve şiddet tasvir eden paylaşımlar yapamıyorsunuz. Ayrıca Facegloria, şimdilik yaklaşık 600 kelimeyi de kara listesine almış durumda.

1436355748_img20150708143241.jpg

Kullanıcıların tanrı ve din üzerine konuşmalarını sağlamak için kurulduğu belirtilen Facegloria'da ayrıca "beğen" tuşu yerine "amen" tuşu bulunuyor. Facegloria, yaklaşık 600 kelimeyi de kara listesine almış durumda.

Açıldıktan 1 ay sonra Brezilya'da 100 bin kullanıcı sayısına ulaşan sitenin yeni hedefi 2017 sonuna kadar 10 milyon kullanıcıya ulaşmak. Site şu an için sadece Portekizce olarak hizmet veriyor.

Öte yandan 2013 yılında Müslümanlar için kurulan bir sosyal ağ olan Ummaland'in da şu anda 329 bin üyesi var. Ummaland kadınlar için "fazladan güvenlik ayarları" sunuyor ve her gün İslami alıntılar yayınlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.