İnternet

Helal kripto paralar geliyor!

Kripto paraların resmen yasaklandığı Müslüman ülkelerde, spekülasyonlardan arındırılmış, değerleri altın fiyatlarına dayanan istikrarlı kripto paralar geliştirildiği ortaya çıktı.

Şeriata uygun kripto para geliştiriliyor!

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde, devlet vatandaşların kripto para almalarını resmi olarak  yasaklamış durumda. Bu nedenle dijital para birimleri ticaretinde batılı ülkelerin gerisinde kalıyorlar.

Bu ülkeleri dijital paralarla buluşturmak için şeriat kanunlarınca onaylı kripto paralar da geliştiriliyor. Bu paralardan en yenisi, Dubai merkezli bir girişim tarafından geliştirilen OneGram ve değeri dünyanın en istikrarlı varlıklarından birisi olan altına dayanıyor. Bu kripto paranın değeri bir gram altına endeksli olduğundan, fiyatındaki dalgalanmaların ve spekülasyonların önüne geçiliyor.

Bu alanda helal olarak ortaya çıkan tek helal kripto para OneGram değil. Şubat ayında Malezya’da ortaya çıkan HelloGold isimli kripto para da OneGram’in benzeri bir konseptle çalışıyor. Şeriat sertifikası da alan kripto para, bu yıl ilk kez ülke dışına çıkarak Tayland’a da girmek istiyor.

Reuters’a konuşan OneGram’in kurucularından Ibrahim Mohammed, “Şeriatın kural ve düzenlemelerinin dijital blok zinciri teknolojisiyle tamamen uyumlu olduğunu kanıtlamak istiyoruz.” diyor. Diğer kıymetlere görece daha istikrarlı bir grafik çizen altın, geçtiğimiz yıl 1.200 ile 1.300 dolar civarında değişiklik gösterdi. Bitcoin’in değeri ise geçtiğimiz yıl 20 bin doları aşarken, bugünlerde 7 bin dolar seviyesinde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.