İnternet

Her 8 kişiden biri Chrome kullanıyor

Tarayıcılarla iligli gelen son istatistiklere göre her 8 kişiden biri Chrome kullanıyor


Tarayıcılarla iligli gelen son istatistiklere göre her 8 kişiden biri Chrome kullanıyor. Microsoft’un son tarayıcısı da istikrarlı bir büyüme belirtileri gösteriyor. Net Applications istatistiklerine göre Nisan ayında %11.9 büyüme gösteren Chrome’un büyümesi Mayıs ayında %12.5 ‘ a yükseldi.

 1308134819_ie9istatistik.jpg

 Google yaptığı bol reklamlar sonucunda Chrome’u teşvik etmeyi başardı. Gerek Lady Gaga şarkılarında gösterilmesi, gerek bazı videolara eklenmesi, etkinliklere sponsor olması sonucunda tatmin edici bir yükseliş yakaladı. Şirketin öncelikli olarak açıkladığı hedefi web yazılım ve servisleri için daha hızlı daha güçlü bir tarayıcı sunmak.

 Google Chrome’u ücretsiz sunmasına rağmen bunu dolaylı bir kazanım aracı olarak görmekte. Chrome üzerinden daha fazla arama aktiviteleri, reklam gösterimleri sağlandığında kazanç kapısı daha fazla açılacaktır. Diğer yandan da Chrome Store’da yapacağı uygulama satışlarından kazanacağı gelirlerdir.

1308134867_tarayiciistatistikleri.png 

İnternet Explorer’in bu pazardaki %55.1 olan payı bir süre sonra %54.3 e düştü. Bununla birlikte Firefox’ta beklenen yükselme olmadığı gibi %21.6’dan %21.7 gibi düşük bir artış yaşadı. Apple’in Safarisi ise %7.1’den %7.2 ye Firefox’taki gibi düşük bir artış sağladı.

 Net Applications’un açıkladığı verilere göre Microsoft’un Mart ayında çıkardığı IE9 küçük bir ölçüde başarıya ulaşmış görünüyor. Nisan ayında %2.4 olan artış Mayıs ayında %4.2 kadar artış gösterdi. Bu artışta Windows7 makinelerinin de kullanımının artmasında  büyük etkisi olduğu görülmektedir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.