İnternet

Herkes bunu tartışıyor: Yanny mi Laurel mi?

Son günlerde sosyal medyada tartışılan bir ses kaydı kafaları karıştırdı. Kayıttaki ses Yanny mi Laurel mi diyor.

Herkes bunu tartışıyor: Yanny mi Laurel mi?

İnterneti uzun süre meşgul eden ve rengi mavi mi yoksa gri mi olup olmadığı tartışılan elbise fotoğrafından sonra şimdi de Yanny mi Laurel mi diyen ses gündemde.

İnternette dolaşan ses kaydını dinleyenlerin bazıları Yanny bazıları ise Laurel duyduklarını iddia ediyor. Tartışmaların büyümesi ve oylamada neredeyse yüzde 50-50 eşitlik yaşanmasının ardından Arizona Üniversitesi'nde görev yapan Dil ve İşitme Bilimleri Profesörü Brad Story de konuya ilgisiz kalmadı ve bir değerlendirmede bulundu.

Story, tartışılan ses kaydından tek bir ses olduğunu açıkladı. ABD'li bilim insanı, Laurel sesi üst üste yerleştirildiği için kullanıcıların Yanny olarak da duyabildiğini iddia etti.

Ancak işin sırrı biraz farklı. Ses kaydı içinde muhtemelen iki farklı frekansta her iki kelime de bulunuyor. Kullanılan cihaz ve kulaklık ya da hoparlörün kapasitesine göre bu seslerden biri duyuluyor. O yüzden bazı kullanıcılar Yanny kelimesini duyarken bazıları da Laurel olarak duyuyor.

İşte kafaları karıştıran ve internet dünyasını ikiye bölen Yanny mi Laurel mi tartışmasına sebep olan ses kaydı:

Yorumlar
Batuhan Aktaş
Windows ses ayarlarında ses aralığını değiştirirseniz; +4'te "Laurel" , -4'te "Yanny" kaydını rahatlıkla duyabilirsiniz. Haberde de dendiği gibi Yanny ve Laurel kelimeleri iki farklı frekansta eklenmiş.
Cevapla
Melis
YEANY!
Cevapla
ali
Yenayi diyor
Cevapla
JaCkBuiLt
Bana göre çok açık bir şekilde Loorıl diyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.