İnternet

İngiltere'den yeni Twitter ve Facebook kararı

İngiltere’de çıkarılan yeni sosyal medya yönergesi, Facebook ve Twitter kullanıcılarına dava açmayı zorlaştırdı.


Ayrıca paylaşımlarıyla ilgili “özür dileyenlerin” yargılanmaktan kurtulmasına da imkan tanındı.

Başsavcı Keir Starmer’in Perşembe günü yayınladığı yönergenin şiddet çağrısı yapan, bir kişiyi hedef gösteren ya da mahkeme kararlarını bozan sosyal medya paylaşımları ile sadece “rahatsızlık verici ve rencide edici” paylaşımları birbirinden ayırmayı amaçladığı belirtildi.

Starmer, savcıların ‘’ifade özgürlüğü’’ hakkını korumakla yükümlü olduğunu ve ‘’muhatabı için tatsız hatta acı verici olsa da’’ sadece şoke edici, rahatsızlık veren ve hakaret içeren açıklamaların dava konusu olmaması gerektiğini söyledi.

Başsavcı, “Yeni sosyal medya yönergesinde ifade özgürlüğü ile ceza yasasını uygulama yükümlülüğü arasında bir denge kurmaya çalıştık” dedi.

Yeni yönerge kapsamında, hakaret içeren ya da başka bir nedenle rahatsızlık veren bir paylaşımı yapan kişi “içten bir pişmanlık gösterdiği” ya da “paylaşımı internet ortamından kaldırmak için etkili bir çabada bulunduğu” takdirde olay yargıya intikal etmeyecek.

Ayrıca eğer söz konusu paylaşımın geniş bir kitleye ulaşması amaçlanmamışsa da dava açılmayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.