İnternet kablolarını dalgıçlar kesiyormuş

İnternet kablolarını kesen dalgıçlar yakalandı.

İnternet kablolarını dalgıçlar kesiyormuş

Mısır'da, günlerdir ülke genelinde internette nedeni bilinmeyen bir yavaşlama olmuştu. Yavaşlamanın nedeni sahil güvenliğin şüpheli bir tekneyi kontrol etmesi ile ortaya çıktı. Teknede deniz altından geçen internet kablolarını kesen üç dalgıç yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, Mısır ile Avrupa arasındaki internet kablolarını kestiği belirlenen üç dalgıcı suçüstü yakaladı. Ordu yetkilileri Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Egypt Telecom şirketine ait kabloların neden kesildiği söylenmedi.

1364481052_cont-fiber-internet-nedir.png

Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya ile bağlantı kuran kabloların internetteki yavaşlamanın nedeni olduğu düşünülüyor. SEACOM, geçtiğimiz hafta Cuma günü Mısır genelinde internetin yavaşladığını ve birçok şikayet geldiğini belirtmişti. Dalgıçların, geçtiğimiz hafta kablo operatörü SEACOM tarafından bildirilen internet kesintilerinden sorumlu olduğuna dair kesin bir açıklama yapılmadı.

Son yıllar içinde birçok defa Mısır ve diğer Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan internet kesintilerinin, internet trafiğini taşıyan kabloların gemilerin pervaneleri tarafından kesilmesinden kaynaklandığı söyleniyordu.