İnternet

İnternetin karanlık çağı başlıyor!

SOPA ve PIPA yasa tasarıları internetin bilinen halini sonsuza dek değiştirebilecek kanunlar içeriyor!


ABD Temsilciler Meclisi tarafından geçtiğimiz senenin son aylarında Beyaz Saray'a sunulan SOPA (Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası) ve PIPA (Entelektüel Mülkiyetin Korunması Yasası) tasarıları İnternet'teki telif haklarının ihlal edilmesine yönelik sıkı önlemler içeriyor. Tasarı geçerse fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğinden şüphe duyulan siteler bloklanabilecek. Bir bakıma ABD hükümeti kara liste oluşturabilecek. Hatta bu siteler Google gibi arama motorlarında bile gösterilmeyecek.

Eylemlerin etkisi çığ gibi büyüyor

SANAL alemin devlerinin yaptığı protesto çalışmaları gündemi değiştirdi. SOPA ve protesto eylemi Google'da en çok aranan ilk 10 kelime arasına girdi. Kongre üyeleri de bölünmeye başladı. Başlangıçta yasa tasarısına destek veren bazı üyeler desteklerini çekerken, bazıları da kendi web sitelerini karartarak eyleme katıldı.

Fazla şans tanımıyorlar

BÖYLE büyük tepkiler ve dünya çapında protesto eylemlerine neden olan yasa tasarısının geçeceğine otoriteler dahil kimse ihtimal vermiyor. SOPA ve PIPA'nın atası sayılabilecek önceki yasa tasarıları Obama hükümetinden geri dönmüş ve isim değiştirerek bu hale gelmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.