İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş yaparken, hesap bilgilerinizi çaldırmamanız için bir takım önlemler almanız gerekiyor. Peki, internetten alışverişte nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş, birçoğumuzun tercih ettiği alışveriş yöntemleri arasında yer alıyor. Ürün fiyatlarındaki ucuzluk ve fiziki mağazaya göre daha fazla çeşitliliğin internette olması, bizleri internetten alışverişe yöneltiyor. Alışveriş siteleri güvenlik için hamleler yapsa da asıl tedbiri kullanıcılar alması gerekiyor. Peki, internetten alışveriş yaparken, hesap bilgilerini çaldırmamak için nelere dikkat etkmek gerekiyor?

Güvenilir bir cihaz kullanın

Online hesabınıza bağlanırken ilk ve en temel ilke güvenilir bir cihaz kullanmaktır. Herhangi bir şüpheli etkinlik veya bir tuhaflık fark etme olasılığınız daha yüksek olacağı için kendi bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu kullanmanız çoğu zaman en iyi seçenektir. Mümkünse, hesabınızı ve birikimlerinizi tehlikeye sokabilecek ödünç veya halka açık cihazları kullanmaktan kaçının.

Nereden bağlandığınıza dikkat edin

Her internet bağlantısı online bankacılık veya ödemeler için yeteri kadar güvenli değildir. En sık gittiğiniz kafeteryadaki ortak Wi-Fi ağı veya şehir merkezinde bulunan rastgele bir ağ, birikimlerinizi ya da fatura ödemelerinizi kontrol etmek için her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Bu tür bir bağlantıyı kullanmak zorunda kalırsanız iletişimlerinizi şifreli ve dolayısıyla araya girmeye çalışanlar tarafından okunamayacak şekilde sürdürmek için sanal özel ağ (VPN) bağlantısını kullanın.

1476255275_vpn.png 

Bilgisayarınızı en yüksek sürüme güncelleyin

İşletim sisteminizi ve yazılımınızı güncel tutun. Bu işlem, saldırganların aradığı ve makinenize bulaşmalarını sağlayan güvenlik açıklarını kapamaya yardımcı olur. Zaten artık çoğu program, otomatik güncellemeler sunup yamaları veya yeni sürümlerine ilişkin uyarı veriyor.

Güvenilir ve güncel bir güvenlik çözümü kullanın

Online bankacılık hesabınıza bağlanmadan veya online bir ödeme yapmadan önce, çok katmanlı ve güncel bir güvenlik çözümü yükleyin. Bu çözümler, sizi kötü amaçlı hilelerden ve birçok türde kötü amaçlı yazılımlardan korur. Güvenlik yazılımlarında bazı uygulamalar da ekstra güvenlik sağlıyor.

Örneğin; ESET Smart Security yazılımında yer alan ‘Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması’, ekstra bir tarayıcı kullanarak, doğru sayfanın açıldığını ve finansal işlemlerin güvenli ortamda yapıldığını doğruluyor.

İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın

Bankanız online hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) sunuyorsa bunu kullanın. Bu şekilde banka, bağlananın veya kişisel akıllı telefonunuz gibi yalnızca sizin sahip olduğunuz bir cihazı kullanarak işlem yapanın gerçekten siz olup olmadığını iki kez denetleyebilir.

Böylece parolanız yanlış kişilerin eline geçse bile, ikinci doğrulama olmadan hiçbir işe yaramaz.

1476255340_washu-2fa-sneph6.jpg

Tuzaklara kanmayın

Siber suçlular önemli bilgilerinizi ele geçirmek için hemen her şeyi deneyecektir. Bankanızdan biri olduklarını iddia edecek, bir bildirim gönderecek veya aldığınız e-postaya eklenmiş bir bağlantı yoluyla parolanızı değiştirmenizi isteyeceklerdir.

Bankacılık kimlik bilgilerinizi değiştirmenizi veya bir bağlantıya tıklamanızı isteyen herhangi bir mesaj aldığınızda, gönderenin gerçekten bankanız olduğunu iki kez kontrol etmeyi unutmayın. En iyisi telefonla ulaşmak veya bizzat uğramaktır.

Oturum kapatma düğmesini kullanın

Online bankacılığı daha fazla kullanmayacak mısınız? Oturumunuzu kapatın. Bir saldırganın oturumunuzu ele geçirmesi durumunda, oturumun açık olmaması size daha az zarar getirebilir.

1476255445_internet-bankaciligi.jpg

SMS bildirimlerini etkinleştirin

Online bankacılık hesabını ayda bir veya daha seyrek kontrol edenlerden biriyseniz telefonunuza gelecek bildirimleri ayarlayın. Tüm cari işlemler hakkında bilgi sahibi olunması herhangi bir şüpheli etkinliğin anlaşılmasını daha da kolaylaştırır.