İnternet

İşte internete yüklenen ilk fotoğraf!

Haberimizde internete yüklenen ilk fotoğrafı görebilirsiniz.


İnternet kullanıcıları genelde Facebook ve benzeri sosyal ağlar sayesinde hemen herkes çektiği fotoğrafları İnternet ortamına yükleyip, paylaşıyorlar. Bu işlem birkaç tıklama ile kolayca yapılıyor. Peki bugün birkaç tıklama ile basitçe yapabilen bu işlem, ilk kez ne zaman yapılmıştı? Yani daha da internete yüklenen ilk resim hangisiydi biliyor musunuz?

Eğer bunu merak ediyorsanız aşağıdaki fotoğrafa bakabilirsiniz. Bu fotoğraf, İnternet'e yüklenen ilk fotoğraf olma unvanına sahip. İlk fotoğraf Silvano de Gennaro adlı geliştirici tarafından 1992 yılında çekilmiş ve CERN laboratuarlarının bir bölümünün bulunduğu İsviçre'nin Geneva şehrindeki Les Horrible Cernettes adlı komedi grubuna ait.

1342111313_firstfot.jpg

Tim Berners Lee, internet'in babası olarak kabul ediliyordu o zamanlar. Lee, görsel yüklenebilen sistem için yaptığı ilk denemede kullandığı bu fotoğrafın Photoshop 1.0 ile düzenlemiş. 1992 yılında yüklenen bu ilk fotoğraf, internet dünyasının en önemli olaylarından birisi oldu.

Yorumlar
nihalnur
takı yapımı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.