İnternet

İşte Türkiye'nin internetteki yeri!

Türkiye listenin neresinde?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'2012 Yılı Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarını açıkladığında bir ay içerisinde hanelerin %47,2'si internet erişim imkanına sahip olduğunu belirtti.

Peki Türkiye internet kullanımında özgür mü?

Freedom House, pazartesi günü "internet özgürlüğü" raporunu açıkladı. Listenin ilk iki sırasında Estonya ve ABD yer alırken Türkiye’nin yeri ise düşündürücü. Liste de 26. sırada yer alan Türkiye "kısmen özgür" olarak değerlendiriliyor.
1349018942_buyuk-foto.jpg

Ocak 2011 raporuna göre 47 ülkenin 20'sinin daha az özgürlüğe sahip olduğunu belirtti. İnternette özgürlük konusunda en hızlı çöküşe giden ülkeler ise Bahreyn, Pakistan ve Etiyopya.

Listenin en sonunda ise sırayla Çin, Küba, İran bulunuyor.

2010'un sonlarından itibaren Orta Doğu'daki bir takım yönetimlerin internet özgürlüğünü kısıtladığına değinen Kelly, hükümetler için "sosyal medya ile organize olan insanların neler yapabileceğini farkettiler" diye yorumluyor.

Kelly, bazı ülkelerde internet aktivistlerinin ve teknoloji şirketlerinin kısıtlayıcı kanunlara karşı mücadele ettiğini belirtti.

Yorumlar
hanifi
EEE TEMIZLIK IRANDAN GELIR. XDXDXD
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.