İnternet

İsviçre Bankası: Bitcoin balonun özelliklerini taşıyor

İsviçre menşeli yatırım bankası UBS, kripto paralar yerine blok zincirlerine yatırım yapılması gerektiğini, Bitcoin'in de bir balon olduğunu...


Avrupa Birliği'ne dahil pek çok ülke kripto paralarına mesafelerini koyarken İsviçreli meşeli banka UBS de, kripto paraların "balon" oldukları yönünde görüş bildirdi.

Haftalık değerlendirmeler içinde Bitcoin'e de değinen UBS görevlileri, "Bitcoin bir balonun tüm özelliklerini taşıyor." açıklamasında bulundu. Banka yöneticileri, "Sürekli artış trendi gözlenen ama gerçek hayatta bir karşılığı olmayan Bitcoin, patlamaya hazır bir şekilde bekliyor. İyi yönde açıklamalar yapanlar ise spekülatif kazanç peşinde." yorumunu yaptı.

21 milyon Bitcoin tedarikinin bitmesiyle birlikte farklı binlerce kripto paranın alternatif olarak piyasaya sürüldüklerinin altını çiziyor.

Aynı bankanın yatırım ofisi, ekim ayında bu pazarı spekülatif balon olarak tanımlamıştı. Bu hafta yayınlanan değerlendirmelerinde ise "Bitcoin ve benzeri kripto paralara yatırım yapmalarını önermiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

UBS'nin ilk uyarısını yaptığı dönemde kripto para pazarı 175 milyar dolar hacmindeydi. Şimdi ise 600 milyar doları aşmış bulunuyor. Banka bunlar yerine blok zincirlerine yatırım yapmaları yönünde teşvikte bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.