İnternet

Nokta İstanbul açık artırmaya çıkıyor!

Geleceğe yönelik yatırım fırsatı: Nokta İstanbul uzantılı jenerik alan adları.


Dijital dünyadaki varlığınızda alan adınız kimliğiniz gibidir. Sizi, yaptığınız işi en iyi en kolay ve akılda kalıcı şekilde anlatan alan adı en doğru seçimdir. Bu alan adları içinde en değerli olanlarsa jenerik alan adlarıdır. .com ve .net gibi uzantılarda bulunan Türkçe jenerik alan adları 98 ve 99 yıllarında alındı. Bu değerli alan adlarını kiralamaya kalktığınızda ise sadece bir yılda on binlerce dolar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak  jenerik alan adları için artık yeni bir fırsat var .ist ve .istanbul uzantılarından siz de jenerik bir alan adına sahip olabilirsiniz

Açık artırma fırsatı

tatil.ist, oyun.istanbul, iletisim.ist, saglik.istanbul gibi birbirinden değerli jenerik alan adları Nokta İstanbul açık artırma döneminde sahiplerini bulacak. 5 Mayıs’ta başlayacak açık artırma dönemi 10 Mayıs’a kadar devam edecek. 10 Mayıs’tan sonra ise .ist ve .istanbul uzantılı alan adları halka açılacak.

Google aramalarında üstte çıkın

Açık artırmayla sahiplerini bulacak jenerik alan adlarının önemli olmasının diğer nedenleri ise şöyle: Jenerik alan adları Google aramalarında üst sırada çıkabilmek için çok hayati. Arama motoru optimizasyonunda, arama yapılan kelimeyi içeren alan adları üst sıralarda çıkıyor, böylece hedef kitleye ulaşmak kolaylaşıyor. Ayrıca jenerik alan adları kolayca akılda kalıyor.  Örneğin İstanbul’da moda sektöründesiniz; moda.ist ya da moda.istanbul adresiyle Google aramalarında modaseverlerin karşısına çıkan ilk sitelerden biri olabilirsiniz. Kolayca akılda kalan alan adınızla Google indekslenme sayınızda artacaktır. Alan adı almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise bir yıllık değil daha uzun yıllar için alan adı alınmasının faydalı olduğu gerçeği. Çünkü önümüzdeki 5 yıl için alınmış bir alan adı, kısa süreli alınmış bir alan adına göre Google için daha değerli.

Nişantaşı’nda bir daire kadar kıymetli

Jenerik alan adları, sahipleri için geleceğe yönelik iyi bir yatırım aracı. .com ve .net uzantılarındaki Türkçe jenerik alan adlarının bugün aylık kirası bile binlerce dolar ediyor. Söz konusu alan adlarını kiraya vermek başlı başına bir pazarı oluşturuyor. Durduğu yerden sahibine binlerce dolar getiren alan adları Nişantaşı’nda ya da Moda’da alınan ve kiraya verilen lüks bir daire gibi yatırımcısını memnun ediyor. Öyle ki söz konusu jenerik adları, sahipleri tarafından satılmıyor, yalnızca kiraya veriliyor.

İstanbul uzantısı dijital platformlarda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 27 Ocak’ta .ist ve .istanbul alan uzantılarını hizmete sundu. Henüz üç aydır satışta olmasına rağmen alan adı uzantılarına Türkiye’deki büyük kuruluşların, global ve kurumsal şirketlerin ilgisi büyük oldu.  İstanbul markasını dijital platforma taşıyan Nokta İstanbul’un yeni döneminde ise açık artırma dönemi gerçekleşiyor. Buna göre .ist ya da .istanbul uzantılı alan adlarına sahip olabilmek için 5 Mayıs’a kadar www.nic.istanbul adresinde belirtilen kayıt operatörlerine başvuru yapanlar, başvuruların bitiminde bir alan adı için birden fazla talep olması durumunda, 5-10 Mayıs tarihleri arasındaki online müzayedeye katılıyor. Online açık artırmanın ardından ismin kimde kalacağı 10 Mayıs’ta belli olacak. .ist ve .istanbul uzantılı alan adları 10 Mayıs’tan sonra ise halka sunulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.