İnternet

Öğrenciler Superonline’da 'Işık Hızı'nı test etti.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencileri, Turkcell Superonline’da “Işık Hızı”nı test etti.

Öğrenciler Superonline’da 'Işık Hızı'nı test etti.

Turkcell Superonline’ın 1000 Mbps fiber internetin hayatımıza kattığı kolaylığı ve keyfi uygulamalı olarak yaşatmak için hazırladığı ‘’Fiber İnternet Deneyim Odası’’nı İstanbul dışından ziyaret eden ilk üniversite, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü oldu.

Turkcell Superonline, “Fiber İnternet Deneyim Odası”nda Türkiye’nin önde gelen üniversite öğrencilerini “Işık Hızı”nda fiber internetle tanıştırmaya devam ediyor.Turkcell Superonline Genel Müdürlük binasındaki konferans salonunda ‘’Dünyada ve Tükiye’de Fiber İnternet’’ konusunda son gelişmeleri dinleyerek sektöre yönelik farkındalık kazanan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencileri, daha sonra 1000 Mbps fiber internet hızını deneyimleme fırsatı buldu. DSL teknolojisiyle ulaşabildikleri 8 Mbps’e kadar internet ile saatler süren yükleme ve indirme işlemlerini fiber internetle saniyeler içinde gerçekleştiren öğrenciler, özel olarak hazırlanan bölümde de online oyunlar oynayarak ışık hızında internetin avantajlarını eğlenceli bir şekilde deneyimlediler.

1364023299_3.jpg

Turkcell Superonline, üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği etkinliklerde şimdiye kadar Koç, Boğaziçi, Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik üniversitelerinden 100’den fazla öğrenciye ışık hızında fiber interneti deneyimletti. Turkcell Grup’un kurumsal üniversitesi Turkcell Akademi tarafından koordine edilen “Üniversite Sanayi İşbirlikleri” kapsamında, Koç Üniversitesi ile başlayıp Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile devam eden buluşmalarda, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri fiberi deneyimleme ve 1000 Mbps  internet hızının farkını uygulamalı olarak görme fırsatı buldu.

Işık hızında fiber internet deneyimi için ziyaretler devam edecek...

Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği etkinlikler; başarılı vakıf üniversitelerimizden Doğuş, Okan ve Beykent üniversitelerinin ziyaretleri ile devam edecek.

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet çağını başlatan ve evlere kadar 1000 Mbps hızında fiber interneti götüren ilk ve tek operatör olan Turkcell Superonline’ın fiber optik yatırımları, bugün dünyanın önde gelen operatörlerine örnek teşkil ediyor. Önümüzdeki yıllarda veri iletimi konusunda gelinen son nokta olan “fiber optik” teknolojisinden daha iyi bir teknolojinin gelmesi beklenmiyor. Turkcell Superonline’ın 5 yıl gibi kısa bir sürede 1,8 milyar TL yatırım yaparak oluşturduğu kendi altyapısı ile şu anda 12 ilde (İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa, Adana, Gaziantep, Mersin, Samsun, Trabzon, Kayseri ve Antalya) 1 milyon 339 bini aşkın hanenin kapısına fiber internet hizmeti götürüyor.

“IŞIK HIZINDA İNTERNET”: Saniyede 1000 Mbps hız ile neler yapılabilir?

Saniyede 1000 megabite kadar çıkabilen fiber internet altyapısıyla yüksek bant genişliği isteyen birçok işlem, aynı anda çok kullanıcıyla gerçekleştirilebiliyor. Örneğin, birden fazla kullanıcı ile yüksek hızlarda dosya indirme, online oyun oynama, upload, HD video stream etme gibi işlemler aynı anda sorunsuz yapılabiliyor. Ayrıca, 1000 Mbps fiber internet, aynı anda birden fazla bilgisayarın birbirlerine engel olmadan ve performans kaybı yaşanmadan internete bağlanmasına da imkan sağlıyor.

1000 Mbps internet hızıyla:

•             400 sayfalık bir roman kalınlığında 500’den fazla kitabı sadece bir saniyede indirmek,

  • Her biri 45 dakikalık 20 müzik albümünü sadece 1 saniyede yüklemek,
  • 1,5 saatlik HD kalitesinde bir filmi dakikalar içerisinde indirmek,

•             90 dakikalık HD bir filmi yaklaşık 3,5 dakikada yüklemek (2 Mbps ile 30 saatte yükleniyor),

•             1 GB’lik bir filmi 8 saniyede indirmek mümkün.

Yorumlar
Misafir
konut 2-3 kisi kullanan varmis ayligi 1000 lira civarinda akk de 3-4 tbayt
Cevapla
QWERTY
PALAVRA...Gokteki gunesde muthis bir enerji kaynagi,kim ulasabiliyor hic kimse! Buda aynen oyle...1000 Mbt PALAVRA INANMAYIN UYANIK OLUN,KAZ GIBI YOLUNMAYIN. Neden mi palavra? Adil kullanim kotasi nedeniyle! 100mbt le AKK sni kac saatte bitirirsiniz?Muhtemelen 3 5 saatte.Yani ilk gun 3 5 saat 1000mbtnz olur ay sonuna kadar 3mbt le devam edersiniz. Hani nerde 1000mbt? 1000mbt birilerinin keyf parasina donustu oldu,oldu o Allah rahmet eylesin!
Cevapla
yuri
torentle 2 saniyede bi filmi indirdiğimi düşünemiyorum :)
Cevapla
Misafir
bence güzel bir hizmet veriyor bunu kullanmak isterim gerçekten torrentlerde uçurur yaw bu hız ama hdd dayanmaz :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.