İnternet

Web site rengi seçmenin püf noktaları burada!

Eğer web sitenizin rengini seçmekte zorlanıyorsanız, yazımıza göz atabilirsiniz.

Web site rengi seçmenin püf noktaları burada!

Renklerin olmadığı bir dünya düşünün; eminiz ki hayali bile kötü olurdu. Bu durum web siteler içinde geçerlidir. Bir web sitenin gözlere hitap etmesi için renklerinin iyi seçilmesi gerekiyor. Özellikle web site kurmak isteyenlerin oldukça merak ettiği sorulardan biri de web siteleri için doğru rengi nasıl bulabileceğidir. Eğer sizde bunu merak ediyorsanız bu yazımız sizin içinde faydalı olabilir.

Bu yazımızda öncelikle web sitenize renk seçmek için hangi yolları izleyebileceğinizi size anlatmaya çalışacağız. Ayrıca web site renginizi seçerken basit ve pratik yolları izlerken örnek web site modelleri de yazımızın içinde olacak.

1. Markalar Ve Kimlik

Eğer bir web sitesi açmak için hazırlanıyorsanız renk seçmekte zorlanacaksınızdır. Bunun için ilk önce marka kimliğinizi ve logonuzu hazırlayın.

1363894444_mcd-logo.jpg

Logoya örnek olarak McDonalds'ın logosunu verebiliriz. Arka plan dolgusu kırmızı ve M harfi logoda McDonalds'ı simgeliyor.

Eğer herhangi bir nedenle yeşil yada mavi yapılırsa bu logonun başka bir şirkete ait olduğu düşünülür. Onun için ana renkler olarak hep ayı renkleri kullanmak daha mantıklı.

1363894466_color-pallete.jpg

Logomuzu belirledik diyelim. Aşağıdaki renk şemasında ki gibi logoya uygun olarak web sitemizin rengini kontrast ve hafiflik olarak ayarlayabiliriz.

1363894484_color-variations.jpg

Sonraki sayfalarımızda örnek siteleri ve başka neler yapılması gerektiği konusunda ki yazımızı inceleyebilirsiniz.

McDonald Avustralya

1363894563_mcd-australia.jpg

Coca Cola Endonozya

1363894663_coca-cola.jpg


PEPSI

1363894704_pepsi.jpg

Starbucks

1363894746_starbuck.jpg2. Ülkeye Özgü

Bir şirket genelde ülkesine benzer ve ülkesinin bayrağını temsil eden renkler kullanır. Yani bayrağın rengi ile web sitesini birleştirir. ABD başkanı Barack Obama'nın sitesi BarackObama.com'u örnek olarak verebiliriz.

1363894775_barack-obama.jpg

Sitenin tasarımında ABD bayrağını temsil eden mavi, kırmızı ve beyaz renkler kullanılmış.Kültür, İnsan Ve Çevre

Ülke bayraklarının rengine dayanan şemaları kullanan ülkelerden biri de Fransa. Bu ülke de ABD gibi kırmızı, beyaz ve mavi renkler ile şemalar kullanılıyor. Bu durumda renkler yerine kendi kültür, insan ve çevre renklerini kullanabilirsiniz. Aşağıda örnek resme göz atabilirsiniz.

1363894812_fuji-mount.jpg

Bu resim Japonya'nın Fuji Dağı'ndan güzel bir mazara resmi. Bu manzaradan aşağıdaki renk tonları çıkarılabilir.

1363894840_colors-fuji.jpg

Ülkeler için bir hükümet veya turizm web sitesi üzerine çalışırken bu yöntem izlenebilir.

Sonraki sayfalarımızda buna örnek web sitelerini inceleyebilirsiniz.

Afrika1363894870_africa.jpg


Kore


1363894919_visit-korea.jpg


Avustralya Turizm

1363894981_australi-tourism.jpgİçerik Ve Bağlam

Web sitenizi tasarlarken önce içeriğini belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra da uygun renkleri tanımlamanıza yardımcı olacak iki temel soru var:

  • İlgili içerik nedir?
  • İçeriği büyük olasılıkla kim okuyacak?

Örneğin diyelim ki bebekler hakkında her şeyi kapsayacak bir site oluşturmak istiyorsanız. Yani içerik bebekler hakkında olacak. Peki ama içeriği kim okuyacak? Büyük olasılıkla anneler. Biz bu durumda olabilecek renkleri seçmek için bize rehberlik edecek bazı kelimeleri ayıklamamız gerekecek. Bunlar, bebekler, anneler, bayan, bebek oyuncakları, gıdaları ve bezi olabilir.

Bu noktada yapacağınız iş bu anahtar kelimelerle ilgili çevredeki örnek görüntüleri incelemek olacaktır. Aşağıda incelenmiş ve çıkartılmış renk örneklerinin olduğu grafiği inceleyebilirsiniz.

1363895070_baby-colors.jpg

Renk genelde kadınsı ve çocuksu olan pembe, yeşil, turuncu ve mor olarak kombinasyon edilmiş. Buna örnek siteleri sonraki sayfalarımızda inceleyebilirsiniz.

Balita Tema

1363895095_balita.jpg

Metariza

1363895148_metariza.jpg

Sonuç: Pratik olarak verdiğimiz bilgilerle web sitenizde kullanacağınız renk seçimini yapmanız kolaylaşacaktır. Umarım bu bilgiler sizin için faydalı olmuştur.

Yorumlar
tesekkürler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.