İnternet

Öldükten sonra Facebook hesabınızı kimin yöneteceğini artık seçebileceksiniz

Facebook, öldükten sonra hesaplarını kontrol etmesi için kullanıcılara seçim hakkı veriyor.

Öldükten sonra Facebook hesabınızı kimin yöneteceğini artık seçebileceksiniz

Facebook, kullanıcılarına öldükten sonra hesaplarına erişim sağlaması için özel bir arkadaş belirlemelerini sağlayan yeni bir özellik geliştirdi.

''Legacy contact'' adlı bu özellik, Facebook'un güvenlik ayarları menüsünde yer alıyor. Bu bağlantı yoluyla öldükten sonra profilinizi ve  sayfa görünümünüzü kontrol edecek özel bir Facebook arkadaşı seçebilirsiniz. Başka bir alternatif olarak, kullanıcılar öldükten sonra dilerse hesaplarını silmeyi de seçebilirler.

Facebook, kendi içinde kişiler tarafından Facebook'a herhangi bir kullanıcının öldüğü biligisini sağlayan bir hafıza sistemi bulunduruyor. Facebook o kişinin öldüğünü doğruladıktan sonra, (ki bu durum tipik olarak bir ölüm mesajı veya haberi aracılığıyla bildiriliyor) hesap hafızalaştırılmış (ya da anıtlaştırma) hale geliyor.  Hafızalaştırılmış hesaplar Facebook'taki arkadaş önerilerinde, reklamlarında veya halka açık yerlerde gün yüzüne çıkmayacak. 

1423834820_legacy-contact-640x608.jpg

Legacy contact özelliği ile Facebook hafızalandırma sürecini bir atım öteye taşıyor. Herhangi bir hesap hafızalaştırıldıktan sonra, legacy contact sayfa üstünde bir hesabın mesajlarını sıkıştırabilir, gelen arkadaş isteklerini yanıtlayabilir ve profili düzenleyebilir. Buna ek olarak legacy contact özelliği, hesabın asıl sahibi tarafından izin verilmişse kullanıcının fotoğraf ve mesajlarını da arşivleyebilir. Legacy contact, mesajları göremez veya diğer hesap ayarlarında değişiklik yapamaz. 

Facebook bu hafızalaştırılmış hesapların görünümünde yer alacak bir etiket değişikliğine gidiyor. İsimden önce görünecek olan ''hatırlatıcı'' etiketi başkalarına bu hesabın ölen birisinin hesabı olduğunu belirtecek.

Facebook ürün yöneticisi Vanessa Callison-Burch'a  göre amaç, daha fazla hesabın anılmasını sağlamak ve sevdikleri kişilerin hesaplarını yönetmesi için arkadaş ve ailelerine bir yol sağlamaktır.

Callison-Burch, '' Aile üyeleri bize  'Ben gerçekten bu kişinin arkadaşlarıyla beraber anma töreni hakkında iletişim kurmak istiyorum' diyecekler. Sıkıştırılmış mesaj fikri oradan gelmektedir. İnsanlar bunu o kadar önemsemiyorlardı,  ta ki çevrelerinden birisini kaybedene kadar.'' ifadesinde bulundu.

Legacy contact ayarı Amerika'daki kullanıcılar için şu anda mevcut. Kesin bir tarih belirtilmese de bu özellik daha fazla ülkede kullanıma girecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.