İnternet

Online alışverişe dikkat!

Yüzlerce masum vatandaşı dolandırdılar!

Online alışverişe dikkat!

Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden yayına giren, parfümden klimaya, cep telefonundan bilgisayara, deodoranttan saate ve daha binlerce ürünü fiyatının 3/2'si fiyatına satan "pazarland.com" web sitesi ve sahipleri dolandırıcı çıktı.

İnternet üzerinden  büyük markaların satışlarında yaptığı büyük indirimlerle internetten alışveriş yapmayı sevenlerin gözünü boyayan dolandırıcılar kredi kartı bilgilerini, çektikleri paraları ürünleri teslim etmeden yanlarında götürerek tarihe karıştı. Geçtiğimiz  günlerde hala sipariş almaya devam eden site üzerinde yapılan indirim kapsamında değeri 2 bin TL olan cep telefonlarını 1499 TL’ye, 250 TL’lik parfümleri 180 TL’ye, 1500 TL’lik televizyonları da 899 TL’ye pazarlıyordu.

1340003153_665x300-copy-copy.jpg
Verilen binlerce siparişe karşın müşterilere verilen cevaplar ise oldukça komik. Firma
“Gemi yolda kaldı”, “TIR devrildi”, “Malları su bastı”, “Allah bize, biz size” gibi mesajlar göndererek mağdur vatandaşlarımızla dalga geçti. Firmadan alışveriş yapan müşterilerden birisi olan Selin Tüysüz iki tane 4S siparişi vermişti, başına gelenler için oldukça üzgün olduğu anlaşılan Tüysüz şunları dile getirdi: “Bu site 18 Nisan’da bir kampanya başlattı, belli markalara ait bir çok üründe indirim yaptı ve siparişleri topladı. Aynı kampanya yoğun ilgi nedeniyle belli aralıklarla 4 kez tekrarlandı. Son gün 30 Nisan’dı. 200’den fazla kişi bu kampanyadan yararlandı. O günden bu yana verilen siparişlerin hiç biri gönderilmedi. Para iadesi de yapılmadı” dedi.

Mağdur vatandaşların tepkisi günden güne büyürken olay sosyal ağlarda hızla yayılmaya başladı, tüm bu olaylar sonrasında son üzüntü verici oldu. Müşterilerin kredi kartı bilgilerinin yanında binlerce TL'si de gitmiş oldu. Kullanıma kapatılan site ve dolandırıcılar hala aranıyor.

1340003226_10366813-security-team-with-a-padlock-3d-rendered-illustration.jpgPeki ne yapmalı?

*Alışveriş yapacağınız siteler için önce referansları kontrol edin, Türkiye çapında düşünürsek muhakkak tanınmış ve daha önce alışveriş yapılmış olumlu sonuç almış sitelerden alışveriş yapmaya özen gösteriniz. Aksi hallerde bulunan sanal mağazaların hiçbirinden alışveriş yapmayıp, kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayınız.

Yorumlar
Misafir
sanal ortamda işlenen suçlar gittikçe artıyorsa devletinde polis alırken bu duruma uygun nitelikte polis alması gerekmez mi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.