İnternet

Rekabet Kurumu, uygulamalar nedeniyle Google'ı uyardı!

Android uygulamaları sebebiyle tüm dünyada soruşturulan Google'a Türkiye'den de uyarı!


Rusya'nın yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle cezaya çarptırdığı Google, Türkiye'de de mercek altında. Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, Android telefonlardaki uygulamalarda Google'a öncelik verildiği için yaptırımlarla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Torlak, Google'a yönelik rekabeti engellemeye ilişkin soruşturmaya değindi. Torlak, Google'ın mobil işletim sistemi ve mobil uygulama dükkanına ilişkin davranışlarına yönelik şikâyetler bulunuyor. Soruşturma kararı verildi. Süreç devam ediyor. dedi.

Google'ın diğer uygulama firmalarını dışarıda bıraktığına yönelik şikâyetlere dikkat çeken Torlak, bu tavrını sürdürmesi durumunda Google'ın yaptırımlarla karşılaşacağını söyledi.

Torlak, Google, elektronik platformlar bağlamında birçok rekabet otoritesi tarafından soruşturuluyor. Temel iddia ne? Cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde 'kendi aplikasyonlarını istediği sırada eğer bu cihazlara yüklersen, sana reklam gelirinden pay veririm, aplikasyonlarımı cihazında kullandırtırım gibi'. Google bunda ısrar ederse yaptırımla karşılaşır. Türkiye'de de devam eden süreç var. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.