İnternet

Rekabet Kurumu'ndan Google'a soruşturma

Rekabet Kurumu, dünyaca ünlü arama motoru Google hakkında soruşturma başlattı. Google'a geçtiğimiz yıl yine Rekabet Kurumu tarafından 93 milyon TL ceza ödemeye mahkum edilmişti.

Rekabet Kurumu'ndan Google'a soruşturma

Dünyaca ünlü arama motoru Google hakkında rekabet soruşturması başlatıldı. Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulu'nca karara bağlandı. Kurul, ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitler sonucunda soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu'ndan Google'a soruşturma


Rekabet Kurumu
soruşturmayla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. Hakkında Soruşturma Açıldı.

Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.02.2019 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

 
  • Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,
  • Google International LLC,
  • Google LLC,
  • Google Ireland Limited,
  • Alphabet Inc.

hakkında soruşturma açılmasına, 19-08/94-M sayı ile karar verdi.

Daha önce de ceza verilmişti


Rekabet Kurumu daha önce de Google hakkında soruşturma açmış ve bunun sonucunda şirketi 93 milyon TL ceza ödemeye mahkum etmişti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.