İnternet

Rusya, VPN kullanımını tamamen engelliyor!

Vladimir Putin'in imzalamış olduğu yasa ile Rusya'da VPN kullanımı tamamen engelleniyor. Ayrıca sohbet uygulamalarında da yeni bir düzenlemeye gidiliyor.

Rusya, VPN kullanımını tamamen engelliyor!

Rusya, geçtiğimiz gün aldığı karar ile gündeme bomba gibi düştü. Çin'in VPN'i tamamen engellemesinin ardından şimdi de Rusya internet yasalarında bazı değişiklikler yaptığını açıkladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Kasım tarihinden itibaren, internette hükümet tarafından yasaklanmış sitelere erişim sağlayan VPN ve SmartDNS gibi hizmetlerin tamamen kapatılacağını açıkladı.

--> 

VPN yasağının temelinde; Rusya halkının ahlak düzenini bozabilecek, suça yönlendirebilecek veya tahrik edecek sitelerden uzak tutulması gösteriliyor. Ancak diğer güçlü olan ihtimal ise; Putin'e yönelik olan olumsuz eleştirilerin, erişim engelleri ile örtbas edilmesi olarak gösteriliyor.

1501486069_vladimir-putin.jpg

Vladimir Putin ayrıca; gizli iletişime yönelik yeni hamlelerde bulundu. Vladimir Putin'in imzaladığı yasaya göre; WhatsApp, Telegram, Google Allo ve Line gibi sohbet uygulamaları, sadece kullanıcıların telefon numaraları üzerinden kimliklendirilebilecek.

Bu sayede kullanıcıyı takip etmek daha kolay olacak. Kimliklendirme işlemi 2018'in başından itibaren yürürlüğe girecek.

Telefon numarası üzerinden kimliklendirme imkanı sunmayan mesajlaşma uygulamalarının ise Rusya çapında engellenmesi bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.