İnternet

Safari, Edge'i geçmek ve ikinci en popüler masaüstü tarayıcısı olmak üzere

İnternet tarayıcıları arasında savaş kıyasıya devam ederken, şimdi de Safari ile Edge arasındaki mücadelede heyecan tırmanmaya başladı.

Safari, Edge'i geçmek ve ikinci en popüler masaüstü tarayıcısı olmak üzere

Statcounter'ın Şubat 2023 raporu tarayıcı pazarıyla ilgili en son detayları içeriyor. Bulgular arasında en ilginç değişiklik ise Microsoft Edge'in "ikinci en popüler masaüstü tarayıcısı" unvanını Apple'ın Safari tarayıcısına kaptırma riskiyle karşı karşıya olması.

Statcounter'a göre, Şubat 2023'te Google Chrome, %66,12'lik bir pazar payına sahip oldu. Aşırı ezici sayıları Ocak 2023'e göre sadece 0,29 puan azaldı. Microsoft Edge %10,84 (-0,24) ile ikinci sırada yer alırken, Apple Safari üçüncü sırada %10,14 (+0,83) ile bulunuyor. Microsoft Edge, macOS rakibinden güvenli bir mesafeyi korumayı alışkanlık haline getirdi, ancak şimdi Safari yetişiyor.

Safari, Edge'i geçmek ve ikinci en popüler masaüstü tarayıcısı olmak üzere

Mozilla Firefox, daha uzak bir %6,84 (-0,03) paya sahip olduğundan, yakın zamanda herhangi bir tarayıcıyı geçemiyor. Son olarak, Opera, masaüstü tarayıcılarının ilk 5 listesini %3,21 (-0,2) ile kapatıyor.

Mobil tarafında tarayıcı pazarında önemli bir değişiklik yok. Google Chrome ve Apple Safari, pazarın neredeyse %90'ını paylaşırken, geri kalan kısmını Samsung Internet, Opera, UC Browser ve diğer daha az popüler seçenekler alıyor. Ne yazık ki, Microsoft Edge, Statcounter'ın göstergelerinde kayda değer bir etkiye sahip olamayacak kadar küçük kaldı ve Edge'nin Android ve iOS'taki yapay zeka destekli Bing entegrasyonu bu durumu değiştirmeye yardımcı olmayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.