Selfie ile ödeme yapın!

Mastercard internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre hatırlama derdinden kurtaran 'selfie' ya da parmak iziyle kimlik doğrulama yapabileceğiniz bir uygulamayı hayata geçiriyor.

Selfie ile ödeme yapın!

Kolay, basit, güvenli ödeme çözümleri geliştiren teknoloji şirketi Mastercard, tüketicileri şifre hatırlama zahmetinden kurtaran ve başkaları tarafından kullanım riskini ortadan kaldıran selfie (özçekim) ve parmak izi ile kimlik doğrulama sistemini hayata geçiriyor. Internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanıcıların şifre yerine bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarına yükleyeceği bir güvenlik uygulamasına selfie çekerek veya parmak izi göstererek kimlik doğrulaması yapması yetiyor.

1476107220_mastercard.jpg

Ödemeleri daha pratik ve güvenli hale getirecek bu ödeme sistemi, Hollanda, Amerika ve Kanada’da başarıyla sonuçlanan pilot uygulamalar sonrasında öncelikli olarak İngiltere, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç olmak üzere 12 Avrupa şehrinde kullanılmaya başlanacak. 2017 yılı içerisinde de kademe kademe diğer Mastercard hizmetleri gibi tüm dünyada yaygınlaşacak.

Günlük hayatımızda şifre kullanımına bir göz atacak olursak çarpıcı görüntüler ortaya çıkıyor. 

  • Her birimiz şifre kullanmamız gereken ortalama 10 adet hesaba sahibiz
  • Günde ortalama 8 kez şifre girmemiz gereken işlem gerçekleştiriyoruz
  • %58’imiz kendimize yakın kişilerin en az 1 şifresini biliyoruz
  • %84’ümüz en az 2 şifremizi unutuyoruz
  • Yeni bir şifre oluşturmak 11 dakikamızı alıyor.
  • %40’ımız aynı şifreyi tüm hesaplarımız için kullanıyoruz.
  • 3 kişiden birimiz şifremizi hatırlamadığımız için online alışveriş yapmaktan vazgeçiyoruz.
  • Neredeyse yarımız şifremizi unuttuğumuz için bir web sitesine giriş yapamıyoruz.
  • %16’ımız şifremizi hatırlamadığımız için kişisel bilgilerimizi kaybediyoruz. 
  • %54’ümüz şifre kullanımına alternatif daha güvenilir, daha basit, daha hızlı ve daha kişisel bir çözüm beklentisindeyiz.

Şifre kullanımı ile ilgili büyük manzara böyleyken, tüketiciler ödemelerini “tıkla”, “dokun” ya da “göz kırp” gibi daha kolay yöntemlerle yapabilmek istiyorlar. Mastercard’ın pilot bölgelerde yaptığı araştırmalarda kullanıcıların %92’sinin Mastercard Identity Check (Mastercard Kimlik Kontrolü) uygulamasının şifrelere göre daha pratik ve kullanışlı bulurken, %83’ü şifrelere göre daha güvenilir olduğunu düşünüyor. Katılımcıların %93’ü online ödemelerde biyometrik kimlik doğrulamayı tercih ettiğini belirtiyor ve banka kimlik doğrulamalarını biyometrik doğrulama ile yapabileceklerini söylüyor. %60’ı ise Mastercard Identity Check uygulamasını aile ve arkadaşlarına tavsiye edeceklerini dile getiriyor.