İnternet

SEO Nedir?

Markasını dijital dünyaya taşımak isteyen ya da dijitalde var olan sitesini geliştirmeyi amaçlayan firmalar, SEO çalışmaları ile hedeflerine ulaşıyor. Peki SEO nedir ?

SEO Nedir?

SEO hizmeti markalar için neden önemli? Öncelikle her alanın kendine göre bir zorluğu olduğunu belirtmeliyiz. Geleneksel pazarlamada hedef kitleye ulaşma potansiyeli daha düşük olduğu gibi dijital pazarlamada hedef kitleye ulaşma potansiyeli ve hızı oldukça yüksektir. Ancak bu hız ve güç, beraberinde bazı zorlukları da getirmekte. Büyük bir rekabet ortamı doğan dijital dünyada, sizi diğerlerinden ayıran çalışmalar SEO olarak adlandırılır.

Bir web sitesinin arama motorları üzerindeki sonuçlarını iyileştirme faaliyetleri, SEO olarak tanımlanmaktadır. Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılması olup dilimize, arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmektedir. Web sitenizi arama motorlarının çalışma sistemine göre hazırlayan ve onları arama motorlarına uyumlu hale getiren SEO çalışmaları ile web sitenizin arama motoru sonuçları iyileştirilir.

SEO Nedir? - Resim : 1

Neden SEO Hizmeti Almalıyım?

Kurumsal firmaların ya da e-ticaret sitelerinin en sık sorduğu soruların başında ‘neden seo hizmeti almalıyım?’ sorusu gelmektedir. Bu noktada, seo hizmetlerinin önemi belirtilerek marka için neden bir ihtiyaç olduğu açıklanır. Alacağınız SEO hizmetleri ile birlikte;

 • Site Trafiği Artışı: Site içi seo ve site dışı seo çalışmaları ile web sitenizin sağlığı yükselir. Bunun sonucunda arama motorlarınaki görünürlüğünüz artar ve bu durum site trafiğinizi hızlı bir yükselişe geçirir.
 • Güvenilirlik: Arama motorlarında üst sıralarda görünmeye başlamanızla birlikte güçlü bir marka imajı elde edebilirsiniz. Güçlü marka imajı, internet kullanıcılarının web sitenize olan güvenini artırır. Ayrıca seo çalışmaları ile web sitenizdeki teknik aksaklıkların ortadan kaldırılması sonucunda en güvenilir hizmeti sunmaya başlayabilirsiniz.
 • Yatırım: SEO, düzenli ve devamlılık isteyen bir süreçtir. Web sitenizi belli bir süreçte düzenli seo çalışmaları ile geliştirerek bir nevi geleceğe yatırım yapabilirsiniz.
 • Kullanıcı Deneyimi: İnternet kullanıcıların bir web sitesinden en önemli beklentisi, aradığını kolayca bulabilecekleri bir tasarım olmaktadır. Web sitenizin kolay arayüze sahip olması ile birlikte müşterilerinizin ve hedef kitlenizin web sitenizde kalma süresini artırabilirsiniz. Ayrıca bu artış size satış potansiyeli olarak dönecektir.
 • Rekabet: Dijital dünyanın güçlü rekabet ortamında öne çıkmanızın en önemli şartı, web sitenizi her anlamda geliştirmek olacaktır. Bu kapsamda ise profesyonel bir ekiple çalışmanız gerekiyor. SEO çalışmaları, rekabet ortamında sizi rakiplerinizin önüne geçirecek fırsatı sunar.

Site İçi SEO

Verilen SEO hizmetinde çalışmalar, birbiriyle bağlantılı olmakla birlikte iki ayrı kola ayrılmaktadır. Bunlardan ilki site içi seo çalışmalarıdır. ‘On Page SEO’ kelimesinin Türkçe karşılığı olan site içi seo, web sitesi içerisinde yapılan tüm çalışmaları kapsar. SEO’nun bütüncül bir çalışma olduğunu göz önüne alırsak, çalışmalar hem site içinde hem de site dışında devam eder. Bu çalışmalarda, web sitesinin içeriğini ilgilendiren kısımlar İç SEO olarak adlandırılır. İç seo, tek başına yeterli olmamakla birlikte seo çalışmalarının önemli bir bölümünü kapsar. Peki site içi seo nasıl yapılır? Kapsadığı konular nelerdir? birlikte bakalım;

 • İçerik Başlığı ve Başlık Hiyerarşisi; Web sitenizin seo uyumunda dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında başlık hiyerarşisi geliyor. Bu kavram, ana başlık ve alt başlıkların seo’ya uygun bir düzen içerisinde yerleştirilmesini ifade eder. Ayrıca başlık seçiminde bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin kullanacağınız başlık, dikkat çekici olmakla birlikte içeriği en iyi şekilde yansıtmalıdır. Ayrıca belirleyeceğiniz başlıkların anahtar kelime içermesine özen göstermelisiniz.
 • Meta Title; Arama motorlarında görülen ve meta başlık olarak ifade edilen title, kullanıcıyı siteye çeken önemli bir alandır. Bu sebeple meta title oluştururken tıklama alabilecek ilgi çekici kelimelere yer vermelisiniz.
 • Meta Açıklama; Ortalama 156 karakterlik bir alan olan meta açıklama, sayfanın özetini ifade eder. Sayfanın en iyi şekilde açıklandığı bu alan anahtar kelime ve sayfa özeti ifadeler içermelidir.
 • Sayfa URL Yapısı; Web sitesinin ve sayfaların url yapısı, kısa ve öz olmakla birlikte sayfa içeriğini ifade etmelidir.
 • İçeriğin SEO Uyumlu Olması; Seo uyumlu içerik, google aramalarında web sitenizi daima üst sıralara çıkarmayı hedefler. Seo uyumlu içeriklerin düzenli girişi ve gerektiğinde güncelleme yapılması ile web sitesinin seo başarısı yükselir.
 • Görsellerin Optimize Edilmesi; Bir web sayfası için görsel kullanılması, içeriği zenginleştiren ve kullanıcı deneyimini artıran bir koşuldur. Ancak bu görseller yüksek boyutlarda olduğu takdirde site hızını olumsuz etkiler. Bu görselleri, optimize ederek site sağlığını artırabilirsiniz.
 • Site İçi Link Verilmesi; Bir kullanıcının web sitenizde kalabilmesi için içerikler arası bağlantı kurulabilir. Sayfa içerisinde yine o konuyla ilgili bir başka içeriğe iç link verilerek bağlantı kurulabilir ve site seo’suna olumlu etki sağlanmış olur.
 • Mobil Uyumluluk; Mobil cihazların giderek yaygın hale gelmesi ve her zaman her yerde kullanılabilir olması, web sitelerinin mobil uyumlu olmasını adeta zorunlu hale getirmiştir. Bu sebeple gerekli çalışmalarla mobil uyumluluk sağlanmalıdır.

Site Dışı SEO

Site içi seo’da bahsettiğimiz gibi SEO, iç seo ve dış seo olarak iki ayrı bölüme ayrılıyor olsa da aynı amaca hizmet eder. Bu kapsamda site dışı seo, web sitesinin arama motorlarındaki konumunu belirleyen sitenin dışında gerçekleşen çalışmalardır. Bu başlıkta ‘Backlink’ kavramına vurgu yapmamız gerekiyor. Başarılı bir site dışı seo çalışmalarında, etkili backlink alımları gerçekleştirilerek sitenin otoritesi yükseltilir. Peki backlink nedir? Bir web sitesinin bir başka web sitesine vermiş olduğu bağlantılar, backlink olarak tanımlanabilir. Web sitesinin değerini yükselten bu çalışmaların doğru şekilde kurgulanması oldukça önemlidir. Elbette bu aşamada devreye, seo ajansı girmektedir.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu olarak tanımlayabileceğimiz SEO, markanızın arama motorlarındaki konumunu iyileştirmeye yönelik çalışmaları kapsar. Peki bu çalışmaların gerçekleştirildiği SEO nasıl yapılır? Elbette bu süreçte kesin ve net çizgiler yoktur. Her müşterinin ve web sitesinin ihtiyaçları doğrultusunda çizilen plana göre seo çalışmaları başlatılır.

 • Öncelikle web sitesinin mevcut durumu detaylı şekilde analiz edilir. İhtiyaçlar ve en önemlisi hedefler belirlenerek en uygun strateji planı çıkarılır.
 • Bu süreçte anahtar kelime analizi ve araştırması yapılarak stratejiler belirlenir.
 • Bununla birlikte kaliteli içerik çalışmaları başlatılır. İçerik çalışmalarında seo uyumlu olmasına dikkat edilerek özgün içerikler oluşturulur.
 • Sayfa hızı, görsel optimizasyonlar ve url yapısı gibi teknik kısımlarda iyileştirmeler yapılır.
 • Site tasarımı, kullanıcı deneyimini iyileştirecek şekilde düzenlenir.
 • Mobil uyumluluk noktasında çalışmalar yapılır.

SEO Nedir? - Resim : 2

SEO’da Başarı Garantisi

SEO hizmetlerinin günümüzdeki önemi giderek artmakta olup SEO’ya olan talepte aynı oranda yükselmektedir. Seo hizmeti almaya başlayan ve sürece yeterince hakim olmayan firmalar, SEO’da başarı garantisi konusunda oldukça meraklı. SEO’nun web sitesine olan katkısını merak eden firmalar, bu hizmetlerin bir garantisi olup olmadığını doğal olarak merak etmektedir. Profesyonel hizmet sunan bir SEO ajansı, süreç boyunca gelişme ve ilerleme garantisi verebilir. Ancak Google’da birinci sayfa ya da birinci sıra garantisi vermek doğru değildir. Aşamalı olarak ilerleyen süreçte her aşama başarılı bir şekilde tamamlanıyor ve düzenli olarak güncelleniyor olsa da tüm sonuçların Google arama motoruna bağlı olduğu bilinmelidir.

SEO Danışmanlığı

Günümüzde en çok tercih edilen dijital çözümlerden biri de SEO danışmanlığı olmaktadır. SEO danışmanlığı ile markanız için ihtiyacınız olan çalışmalar yürütülerek arama motorundaki konumunuzun yükselmesi hedeflenir. Alanında uzman seo ekibinin yürüttüğü bu çalışmalar, site performansını artırır. Çeşitli seo stratejilerinin de bu sürece eklenmesiyle markanın görünürlüğü artar. SEO hizmeti alan kurumsal ve özellikle e-ticaret sitelerinde bu etkiler, kazanca dönüşerek beklentiler en iyi şekilde karşılanır. Daima yükselişin hedeflendiği SEO Danışmanlığı için SEOPix ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

SEO Hizmetlerinde Kullanılan Araçlar

SEO hizmetlerinde sürecin başarılı bir şekilde yönetilebilmesi ve başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için çeşitli araçlardan yararlanılır. Bu profesyonel araçlardan bazıları ücretliyken bazıları ücretsiz şekilde güvenilir sonuçlar sunabiliyor. İç seo ve dış seo çalışmalarında yararlanılan bazı seo araçları arasında;

 • Screaming Frog
 • DeepCrawl
 • Ahrefs
 • Semrush
 • Botify
 • SpyFu
 • HubSpot
 • Backlinko
 • Springhill
 • Google Search Console
 • Google Analytics Seo
 • Hotjar
 • SEOmonitor

Sayılabilir. İç seo alanında en sık kullanılan araçlar DeepCrawl ve Screaming Frog olurken dış seo çalışmalarında Ahrefs ve Semrush ön plana çıkar. Her bir araç, farklı avantajlar sunmakta olup süreci hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Güvenilir ve doğru sonuçlarla web sitesi için sağlıklı bir strateji oluşturmaya yardımcı olur.

SEO Çalışmalarında Analiz

Neredeyse her alanda olduğu gibi SEO hizmetlerinde de süreç sonunda ya da süreç içerisinde, yapılan çalışmalar analiz edilir. Bu analizler, çalışmaların geçmişi hakkında bilgi verirken aslında gelecek çalışmalar üzerinde de etkilidir. Gelinen noktaya bakılarak gelecek çalışmaların planlanması, hangi konularda düzenlemeye gidilmesi, hangi alanlara ağırlık verilmesi noktasında bir strateji sunar. Verileri en iyi şekilde analiz eden bir SEO ajansı, verimli bir süreç yürüterek projeyi başarıya ulaştırır. SEO çalışmalarında analiz basamağında;

 • Site görünürlüğü ölçülür.
 • Url, sayfa başlıkları ve meta açıklama kısımları kontrol edilir.
 • Bozuk linkler, açılmayan sayfalar tanımlanır.
 • Site içi metin ve görseller analiz edilir.
 • Site hızı test edilir.

genel olarak teknik kısımlardaki sorunların tespit edilmesi ile çalışmalar başlanır. Süreç içerisinde bu sorunlar ortadan kaldırılarak olumlu sonuçlar alınması hedeflenir.

SEO Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Seo hizmetlerine ihtiyacın artmasıyla birlikte çeşitli paketler oluşturularak her firmanın ve projenin ihtiyacına yönelik hizmet sağlanıyor. Bu paketler, web sitesinin ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirilebiliyor ya da daha donanımlı hale getirebiliyor. Markalar, alacakları seo hizmetinde kalite ve güvenin yanı sıra seo fiyatlarına da dikkat etmektedir. Çeşitli içeriklerde sunulan hizmetlerde seo fiyatları, birçok etkene bağlı olarak değişmekte. Seo fiyatları belirlenirken;

 • Web sitenizde daha önce bir çalışma yapılıp yapılmamasına,
 • Sitenizde bulunan ihtiyaçlara,
 • Web sitesinin teknik detaylarına,
 • Sektördeki rekabete ve
 • En önemlisi müşteri beklentilerine göre belirlenmektedir.

Siz de web sitenizin sektöründe öne çıkması ve her anlamda donanımlı olması beklentisinde iseniz profesyonel bir seo hizmeti alabilirsiniz. Bütçenizi zorlamayacak fiyatlar ve hizmet seçenekleri için dönüşüm odaklı seo ajansı SEOPix ile iletişime geçebilir ve teklif alabilirsiniz.

SEOPix İle İşinizi Geliştirecek SEO Hizmeti

SEO Ajansı SEOPix ile işinizi geliştirecek seo hizmeti almak ister misiniz? Markanızın ihtiyaçlarına göre hazırlanan çalışmalar ile trafiğinizi artırabilir bunun sonucunda marka rekabet gücünüzü yükseltebilirsiniz. Müşteri ihtiyaçları ve beklentileri temel alınarak oluşturulan web sitesinin aynı zamanda kullanıcı dostu olması hedeflenir. Google, kullanıcı dostu yüksek seo uyumlu web sitelerini öne çıkarmaktadır. Bunun sonucunda marka bilinirliği artarak firmanın sektöründe önemli bir isim haline gelmesi sağlanır. Tüm bu süreçte SEOPix, özgün ve stratejik çalışmaları ile web sitenize özel hizmetler sunar. Siz de çağa ayak uydurarak dijital dünyada önemli bir konuma ulaşmak için SEOPix ile iletişime geçebilir ve firmanız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.