Bilgisayar

Google Chrome için “hemen güncelleyin” uyarısıyla yeni bir paket servis edildi

Gün geçmiyor ki siber korsanlar internet kullanıcıları için yeni bir tehdit unsuru geliştirmesin. İşte bu durumun önüne geçmek isteyen Google, Chrome’da bulunan çok önemli bir güvenlik açığını kapatıyor.

Google Chrome için “hemen güncelleyin” uyarısıyla yeni bir paket servis edildi

İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşması, beraberinde birçok kolaylığı ve yeniliği beraberinde getirirken, kötü niyetli kişiler tarafından yapılan siber saldırılar ise internet kullanıcılarının veri güvenliklerini tehlikeye atıyor. İsmini açıklamak istemeyen bir yazılımcı tarafından Chrome’da var olduğu keşfedilen yeni bir sıfır gün açığı ise, bu tarayıcıyı kullananların verilerinin siber korsanlar tarafından ele geçirilmesini oldukça kolaylaştırıyor.

Google, siber korsanların henüz tarayıcılarını güncellememiş kullanıcıların bu yavaşlığından faydalanmasını engelleyebilmek adına, ilgili açıkla alakalı detaylı bir bilgi vermedi. Ancak Google’a yakın kaynaklar bunun bir tür sıfır gün açığı olduğunu belirtiyorlar ki bu da Chrome’un bu sene 6. defa aynı türden bir hatayla karşı karşıya kalması manasına geliyor.

Google Chrome için “hemen güncelleyin” uyarısıyla yeni bir paket servis edildi

Peki güvenlik açığı hangi platformlar için geçerli? Google’dan yapılan açıklamaya göre, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerini kullananların Chrome’u hemen güncellemesi gerekiyor. Yani aslında bütün cihazlardaki Chrome’ların tehlike altında olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Aslına bakarsak güncellemenin yapılmasının bir dakikadan kısa bir süre alması, bu durumun tartışılmasını bile gereksiz kılıyor. Eğer siz de Chrome tarayıcınızı güncellemek istiyorsanız, tarayıcının sağ üst kısmında bulunan üç nokta vasıtasıyla Yardım Menüsünü seçip oradan da Google Chrome Hakkında kısmına giderek ilgili güncellemeye ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
nur
iki yıldır bozup düzeltmediğiniz şeyleri tarayıcının üst kısmındakiiii üçnokta ilemi düzelteceksiniz zaten gümcelleşmiş kaç defa güncelleşecek
Cevapla
bilim adamı
Gerçekten çok komik, Eklenti desteği bile vermeyen Chrome bizi kötülüklerden koruyacakmış, hayret verici
Cevapla
nur
gölge yapmasınlarda
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.