İnternet

Sergey Brin de yapay zekaya karşı uyardı

Google’ın eş kurucusu ve Alphabet Başkanı Sergey Brin yatırımcılara yönelik yazdığı açık mektubunun bir kısmında yapay zekaya karşı uyarılarda bulundu.

Sergey Brin de yapay zekaya karşı uyardı

Teknoloji devi Google'ın kurucularından olan ve halen Google'ı da bünyesinde bulunduran Alphabet'in Başkanı olan Sergey Brin, yatırımcılar için kaleme aldığı yıllık mektupta, şirketin ve günümüz teknolojilerinin geleceğine dair görüşlerini paylaştı.

Brin yatırımcılara yönelik yazdığı açık mektubunun bir kısmını yapay zekaya ayırdı. Brin mektupta yapay zekaya karşı bazı uyarılarda da  bulundu.

Yapay zekadan "ömrümde şahit olduğum en büyük bilişim gelişimi" olarak bahseden Brin, içinde bulunduğumuz dönemi rönesansa benzetti. Brin, "Yapay zeka teknolojileri hızla gelişse de, bu gelişimin önünde zorlu engeller ve potansiyel tehlikeler bulunuyor" dedi.

Teknoloji şirketlerinin yapay zekayı etik amaçlarla kullanma sorumlulukları olduğunun altını çizen Brin, yapay zekanın birçok endüstride işsizliklere yol açacağı konusunda uyarıda bulundu. Londra merkezli düşünce kuruluşu Reform, yapay zekanın 2030 yılında İngiltere'de binlerce kişinin işini devralacağını gözler önüne seren raporunu yayınlamıştı.

Tartışılan bir konu

Yapay zeka son yıllarda teknoloji sektöründe tartışılan bir konu haline geldi. Bazı teknoloji uzmanları yapay zekayı dost olarak görürsen bazıları da Sergey Brin'in olduğu gibi tehlikelere karşı uyarıyor. Örneğin Elon Musk da yapay zekanın tehlikeli olabileceği konusunda uyarılarda bulunan bir isim. Ancak ne kadar tartışılırsa tartışılsın yapay zeka giderek daha fazla hayatımıza giren bir konu ve her alanda karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.