İnternet

Spotify, halka arz ediliyor!

Popüler çevrimiçi müzik servisi Spotify, hisselerini halka arz etmek için kolları sıvadı. Spotify'ın halka arz işlemine ait son açıklanan bilgiler haberimizde.

Spotify'ın hisseleri halka arz ediliyor!

Spotify, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru halka arz edileceğini açıklamış ancak bu konu ile ilgili bir detay paylaşmamıştı. Bugün ise çevrimiçi müzik platformu Spotify'ın halka arz işleminin nasıl olacağının bazı detayları paylaşıldı.

Toplamda 71 milyon ücretli abone sayısına sahip olan Spotify, New York Borsası’nda “SPOT" ismi ile işlem görecek. Doğrudan listeleme yöntemi ile hisselerini halka arz edecek olan Spotify, bu kararı ile yüklü bir nakit girişini amaçlamadığının sinyallerini veriyor.

23 milyar dolar değere sahip olan Spotify, 2017 yılını 4 milyar Euro gelirle tamamlamıştı. Şirketin net zararı ise 1.25 milyar Euro civarındaydı. 71 milyon abonesine rağmen kar marjı düşük olan Spotify, ömrünü sürdürebilmek için çareyi borsada arayacak gibi börünüyor.

Aslına bakarsanız çevrimiçi müzik pazarındaki kar marjı tüm platformlarda çok az. Hatta Tidal'ın bu yüzden 2018'in sonlarına doğru iflasını açıklayacağı bile söyleniyor. Şimdilik müzik pazarında Spotify'dan sonra Apple Music'in sözü geçiyor.

Apple Music'in başındaki isim olan Eddy Cue, geçtiğimiz ay verdiği demeçte, Spotify'da işlerin yolunda gitmediğini ve kar marjının çok az olduğunu açıklamıştı. E. Cue, Apple Music'te durumun farklı olduğunu, Apple'ın müzik hizmetinden kar elde ettiğinin altını çizmişti.

Spotify, halka arz ediliyor! - Resim : 1

Şimdilik Spotify hakkında konuşmak için erken. Yaz aylarının başında tamamlanması beklenen halka arz işleminin ardından Spotify'da işler netleşecektir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.