İnternet

Tahminlerimiz doğru çıktı, Youtube artık TÜRKÇE!

Müjdeli haber nihayet geldi!


Hatırlayacak olursanız bundan aylar öncesi sizlerle bir haber paylaşmıştık. Bu haber Dünyanın en çok izlenen videolarının barındığı Youtube sitesinin dil tercihleriyle alakalı bir haberdi. Haberde Youtube'un yayın hayatına kısa bir süre sonra Türkçe olarak devam edeceği öngörüsünü yapmış, Türkiye'de ilk duyuranlardan birisi olmuştuk.

İlgili haberimize ulaşıp okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz saatlerde uzun süredir beklenen müjdeli haber nihayet geldi. YouTube'un üçüncü ismi olarak da bilinen Ürün Direktörü Matthew Glotzbach, Türk kullanıcılara o açıklamayı yaptı.. Artık YouTube, Türkçe formatında da kullanıcılarına hizmet verebilecek.

1342308010_untitled-1-copy.jpg
Glotzbach, YouTube'un Türkçe olmasıyla ilgili şu sözleri kaydetti: "Artık Türk kullanıcılar YouTube.com yerine YouTube.com.tr'ye girecek ve Türkçe bir arabirimle karşılaşacak." Glotzbach, sitenin salt Türkçe'ye çevrilmediğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık YouTube daha lokal ve Türk kullanıcılarına hitap eden videoları görecek." Amaçlarının YouTube'u Türkçe'ye çevirmek dışında ileri safhalarda içerik geliştiricilere de kapı açacaklarını kaydeden Glotzbach, bu sayede geliştiricilerin içeriklerinden para kazanabileceğini sözlerine ekledi.

Youtube'un kısaca özgeçmişine bir bakalım mı?

2005 yılında eski PayPal çalışanlarından Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde 1.65 milyar dolara Google tarafından satın alındı. O günden bugüne epey yol kat eden YouTube'ta ayda 4 milyar saat video izlenirken, 800 milyon tekil ziyaretçi her gün YouTube'a giriyor.

Türkçe Youtube'a nasıl geçeceğiz?

1349084730_untitled-1.jpg
Dünyanın en çok kullanılan sitelerinden birisi olan bu büyük video paylaşım sitesi Youtube Türkçe yayın dönemine nihayet geçtiğimiz saatlerde başladı. Youtube'un yeni hizmetine hemen geçmek ve Türkçe kullanmak isterseniz www.youtube.com 'a giriş yapmanız yeterli. Türkiye'den giriş yapan tüm kullanıcılar için yukarıda belirecek uyarı penceresi Dil seçeneklerinizin tercihen Türkçe olarak değiştirildiğini söyleyecek. Gelmedi diyorsanız üzülmeyin, Youtube'un en altında yer alan dil seçeneklerinden rahatlıkla Türkçe'ye geçebileceksiniz.

Yorumlar
bulent
mobil sektorde zaten turkce secenegi varken ki samsung gakaxy nite yani android platformunda youtube zaten turkce. gec kalmis bir google hamlesi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.