İnternet

Tüketici 4.0'ın Türkiye Tasarruf Analizi yapıldı

Analytics Center / Smartcon nesnelerin interneti ve büyük veri ile hayatımıza girecek Tüketici 4.0'ın Türkiye Tasarruf Analizini yaptı.

Büyük veri danışmanlık ve eğitim şirketi olan Analytics Center bugün düzenlediği basın toplantısında büyük veri ve nesnelerin internetiyle hayatımıza girecek Tüketici 4.0'ın Türkiye Tasarruf Analizi'ni yaptı.

Analytics Center'ın yaptığı araştırmaya göre büyük veri (big data) bağlantılı çözümlerin tüketicilerin hayatına uyarlanmasıyla Türkiye'de ortalama bir ailenin aylık giderlerinde 268TL tasarruf sağlanabilecek.

Analytics Center / smartcon Kurucu Ortağı Hamit Hamutcu internete bağlı cihaz sayısının 2020 yılına kadar 13 milyardan 50 milyar cihaza ve büyük veri endüstrisinin 2015 yılında 125 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı bilgisini paylaştı. Gelişen yeni teknolojilerin günlük hayatımızdaki her alana dokunacağını ve Endustri 4.0'ın tüketicilerin hayatına tasarruf olarak yansıyacağını belirtti.

1457969710_smartcon.jpg

Nesnelerin interneti (IoT) tasarruf analizinde ise Analytics Center / smartcon Kurucu Ortağı Emre Yayıcı konuyla ilgili şu bilgiyi paylaştı:

Dünyada büyük veri analitiği ile sağlık harcamalarında yüzde 15, sigorta harcamalarında yüzde 30 tasarruf sağlamak mümkün. Bu oran aydınlatmada ise yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Tasarruf oranlarını Türkiye’ye uyarlarsak, aylık olarak değerlendirdiğimizde ortalama bir ailenin ulaşım giderlerini 50 TL, özel sağlık sigortası ve genel sağlık harcamalarını 28 TL, araç sigortası giderlerini 25 TL, elektrik harcamalarını 44 TL, doğalgaz harcamalarını 11 TL ve gıda giderlerini ise 110 TL azaltmak mümkün. Diğer bir deyişle büyük verinin aile bütçesine katkısı aylık toplam 268 TL’yi bulacak. Bu tutar da TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaşayan 4 kişilik bir aile harcamalarının %8’ine tekabül ediyor.

Türkiye’de 1 Nisan’da hayatımıza girecek olan 4.5G ile birlikte “Büyük Veri” ve “Nesnelerin İnterneti” kavramlarının ve bu alanda geliştirilen son tüketiciye yönelik ürün ve çözümlerin daha da önem kazanacağına vurgu yapan Hamit Hamutçu, büyük verinin iş dünyası ve tüketici tarafındaki yansımalarını smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nde ele alacaklarını söyledi.


 
                    					
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.