İnternet

Türkiye'nin interneti neden çöktü?

Türkiye'deki internet kesintisi için bir iddia ortaya atıldı.


İddialara göre dün gece yaşanan yaklaşık iki saatlik internet çökmesi sorunu Anonymous ve RedHack saldırılarını durdurmak için TİB tarafından yapıldı. Dün 22.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık iki saat süren internet bağlantı sorununu size duyurmuştuk. Tüm Türkiye'de gerçekleşen internet kesintisi dün gecenin en önemli gündem maddelerinden biri olmuştu.

1335598788_hacker179136.gif

Sadece TTNET abonelerinin internet bağlantısı koptu ve  diğer servis sağlayıcılarda hiç sorun veya kesinti yaşanmadı. 3G bağlantılar TTNET de dahil olmak üzere normal bir şekilde akışına devam etti ve hiç sorun yaşamadı. Bazı sosyal medyanın haberlerine göre, diğer operatörlerde kısa süreli de olsa sorunlar yaşandı.

Peki neydi bu kesintiye sebep olan şey.

Gece yaşanan çökmeden sonra TTNET, kesinti ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı ama bir iddia RedHack Grubunun sebep olduğu yolunda.

1335598874_zeo6jvrred.jpg

RedHack grubunun, Türkiye'de resmi kurumlara yönelik bir siber saldırı düzenlediği ve bu nedenle kesintinin gerçekleştiği söyleniyor.

RedHack'e destek vermek için Anonymous Grubu'nun TTNet, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay'a dün gece itibariyle bir siber saldırı başlattığı iddia edildi.

1335598910_anonymouslogo270x265.png

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı'nın sistemleri çökertilince bu saldırıyla baş edilemedi ve internet bağlantısının TİB tarafından kesildiği söyleniyor. Bu olayın doğruluğu hakkında kesin bir bilgi yok ama yetkililerin açıklamasıyla gerçekler ortaya çıkacaktır.

RedHack grubunun iddasına göre yurt dışı bağlantıyı TİB kesince Anonymous'un saldırısı önlendi. Alınan bu önlemden sonra Anonymous etkisiz kalınca kendi grupları yurt içinden saldırıyı devam ettirdiler. TİB de önlem olarak fişi çekerek tüm ADSL bağlantılarını kapattı.

Henüz Telekom'dan ve TİB'den bir açıklama gelmedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.