İnternet

Twitter halka arz ediliyor!

Twitter halka arzdan yaklaşık 1 milyar dolar gelir bekliyor.


Bir süredir gündemde olan Twitter'ın halka arz edilme durumu, @twitter hesabından atılan bir tweet ile duyuruldu. Atılan twitte, şirkete ait S-1 dosyalarının SEC'e ulaştırıldığını ve bundan sonraki işlemlere başlandığını belirtiyor. Twitin kamoyuna duyurulmasının ardından, arzın tam tarihi belli olmasa da bu arzdan yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Our S-1 will be filed publicly with the SEC momentarily. This Tweet does not constitute an offer of any securities for sale.

— Twitter (@twitter) October 3, 2013

Halka arz konusunda haziran ayında Twitter'ın CEO'su olan Dick Costolo yaptığı açıklamalarda artık zamanının geldiğini düşündüklerini söylerken, daha fazla detay vermemişti. Gelen açıklamalar arasında, hisse değerlerinin bildirilmediği dosyada borsada "TWTR" olarak bulunacaklarını belirtildi. Fakat hangi borsalarda piyasaya ne zaman girecekleri netleşmiş değil.

Tüm bunların yanında teknoloji devleri Twitter’ın halka arza zorlanmış olabileceğini düşünüyor. Bunun sebeplerinden biri, ABD’de geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren "The Jobs Yasası". Yasa kapsamında, yaklaşık 2 binden fazla özel yatırımcısı bulunan bir şirketin halka arz edilmesi gerekiyor. Twitter’ın bu konuda halka arzı gerçekleştirmek için çok sayıda yatırımcı ve düzenleyicisi olduğu biliniyor.

1380892959_twitteripo.jpg

Geçmiş dönemlerde Twitter’ın 28-30 dolar aralığında 50 ila 55 milyon hisse ile 1.5 milyar dolar değerlemeye ulaşarak halka arz olacağı ifade ediliyordu. Facebook, Instagram ve Tumblr gibi sosyal ağlarla büyük bir rekabet içinde olan Twitter, aktif kullanıcı sayısının yaklaşık 200 milyonun üzerinde olduğunu, günlük tweet sayısının ise yaklaşık 400 milyonu geçtiğini belirtiyor. Mikrobloğun kullanıcılarının neredeyse yüzde 60’ı ise mobilden sosyal ağa bağlandığını bildiren Twitter yetkilileri arzdan sonra büyük bir kazanç beklediğini belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.