İnternet

Twitter'da hakarete ceza yok!

Twitter'da her hakaret artık ceza almayacak.

Twitter'da hakarete ceza yok!

İngiltere başsavcılığı yaptığı açıklamada, Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında yapılan her hakaret hakkında bundan sonra kovuşturma açılmayacağını bildirdi. Yeni yönetmeliğe göre yalnızca "inandırıcı bir şiddet tehdidinde bulunan, belli kişi ya da kişileri hedef alan, birisini koruma amaçlı bir mahkeme kararını ihlal eden" mesajlar soruşturma kapsamında olacak.

Yönetmeliğe aykırı mesajları re-tweet yoluyla yayan kişilerde yargılanacak. Yalnızca "ağır şekilde rencide eden, yakışıksız, müstehcen ya da yanlış" mesajlar yazanların yargıya sevkedilmesi için "kamu yararı" şartı aranacak.

1355984865_121219twitter.jpg

Eğer bir kişi alkolün etkisi altındayken bir mesaj yazdıktan sonra ayılır da yazdıklarının yakışıksız olduğunun fark ederek mesajı silerse yargılanmayacak.

Başsavcı Starmer bu konuda yaptığı açıklamada, sosyal medya davalarına açıklık getiren yeni yönetmeliğin amacının, ifade özgürlüğü ile Ceza Yasası'nın uygulanması gerekleri arasında doğru dengeyi kurmak olduğunu söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.