İnternet

Twitter'da işler Facebook'a göre nasıl?

Twitter iş dünyasında tam olarak nerede bulunuyor?


Twitter geçtiğimiz ay kullanıcılarına gizlilik konusunda sağlam olduklarına dair raporlar sunmuştu. Bundan bir kaç yıl önce çok daha geri planda olan Twitter’ın bugün en büyük rakibi Facebook. Acaba Twitter, Facebook ile karşılaştırıldığında tam olarak hangi konumda bulunuyor dersiniz?

Facebook bu konuda henüz rakip tanımıyor. Facebook’un rakamlarıyla karşılaştırıldığında Twitter’ın daha az aktif kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca daha az kar ve daha büyük kayıplar Twitter’ı henüz Facebook’tan ayıran özellikler arasında bulunuyor.

1380922309_retweet.jpg

Facebook’un en büyük kazancı mobil reklamcılıktan geliyor. Twitter’ın bu konuda da eksikleri büyük. Twitter’ın hedefinde 1 milyar dolar varken, Facebook’ta 5 milyar dolar hedef bulunuyor.

Twitter’ın aktif kullanıcısı 218 milyon ve günlük aktif kullanıcı sayısı 100 milyonu geçmiyor. Facebook’ta bu sayıyı tahmin edebiliyor musunuz? Facebook’un aylık aktif kullanıcısı 845 milyonken, günlük bu sayı 483 milyon.

Facebook öte yandan zaten 1.15 milyar kullanıcıya sahip. Buraya kadar Twitter’ın daha çok yolu var gibi görünüyor. Ancak bu kadarla da kalmıyor.

Twitter’ın 2012 yılı için karı 317 milyon dolarken, Facebook’un 2012 yılında elde ettiği kar 3.7 milyar dolar. Arada 0’lardan çok daha fazlası var.

Twitter’ın %65 geliri mobilden geliyor ve Facebook’un gelirlerinin %41’i mobil reklamlardan geliyor ancak bu oran bile Twitter’ınkini katlamaya yetiyor.

Özetleyecek olursak, Twitter bugün 2 adım geldiyse, Facebook 9 adım gelmi durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.