İnternet

Ücretsiz internet geliyor!

Bu proje ile yoksul aileler internet sahibi olacak.

Ücretsiz internet geliyor!

Yeni yapılan bir çalışma ile birlikte yoksul aileler internet sahibi yapılacak. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na göre yapılan çalışma, internet erişiminin yaygınlaştırılmasına yönelik olacak.

Proje kapsamında, yoksul ailelere belirli kısıtlamalarla birlikte internet erişimi sunulacak. İnternet erişimine maddi engeller dolayısı ile sağlayamayan yoksul ailelerden öğrenci çocukları olanlara öncelik tanınacak.  Şartlara uygun olduğu belirlenen ailelere, kamu kaynakları kullanılarak belirli bir kotada internet sunulacak.

Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçları gösteriyor ki,  ailelerin yüzde 31,9’u internet bağlantı ücretinin yüksek olması yüzünden internet sahibi olamıyor.

2014 yılı itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 17 milyon hanenin yüzde 60,8'inde internet erişimi mevcut. FATİH Projesi kapsamında yaklaşık 10,6 milyon öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılacak ve internet erişimi olmayan yoksul ailelerdeki eğitim gören çocukların internet erişiminin sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında şu uygulamalar yapılacak:

- Erişim fiyatlarının görece yüksekliği, farkındalık eksikliği ve benzeri nedenlerle internet erişimine sahip olmayan yoksul aileler tespit edilecek. Eğitim gören çocuğun yer aldığı aileler öncelikli olarak değerlendirilecek.

- Sabit ve mobil işletmecileri ile mevcut ve yeni abonelerin durumu, erişim şartları ve ödeme koşullarına ilişkin görüşmeler yapılacak.

- Yapılan çalışma neticesinde, kotalı ve ücretsiz internet erişimi hizmeti sunulacak.

- Bilinçli ve yerinde internet kullanımını teşvik amacıyla, öğrencilerin ve ailelerin görece daha çok faydalanacağı sitelere daha yüksek bir kota uygulanması veya bu sitelerin kotasız olarak sunulması değerlendirilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.