'Unutulma Hakkı' Geliyor

Avrupa Komisyonu AB ye bağlı ülkelerdeki internet kullanıcılarının özel bilgilerini korumak amacıyla bir dizi köklü reform talebini onayladı.

'Unutulma Hakkı' Geliyor

AB ye bundan böyle yeni bir tabir giriyor 'unutulma hakkı' Avrupa Komisyonu Facebook gibi sitelerde şahsi bilgileri korumayı hedefliyor. Eğer isterlerse kullanıcılar ilerde bilgilerinin tamamen silindiğinden emin olabilecekler.
1327764055_120126-keyboard-glowinghlarge.jpg
İnternette fotoğraflarını koyan, şahsi bilgilerini giren, kişi ve kuruluş hakkında düşüncelerini yazan kişiler ilerde bu tip bilgilerin itibarını zedeleyebileceğini düşünerek korkusu yaşayabiliyorlar. Çünkü artık işvereneler bile Facebook gibi sitelerden işe alacakları şahısları araştırıyorlar.
Avrupa Komisyonu ,bilgisayar kullanıcılarının kendine ait bilgi ve yazıların silinmesini talep etme hakkı olduğunu ama blog , gazete makalesi gibi yerlerde şahsına yapılan eleştirisel yazıların silinmesini talep edemeyeceğini söyledi.

Komisyonun hukuki işlerden sorumlu üyesi Viviane Reding, yasalaşmasını istedikleri bu teklifin internete güveni arttıracağını ve dijital pazara daha çok katkıda bulunacağını söyledi. Bazı internet siteleri bu yasadan rahatsız oldu. Sitelerinin büyümesinin ve gelişmesinin yavaşlayacağını düşünüyorlar.