İnternet

Veda eden dizilerden en çok hangisi konuşuldu?

Yayın hayatına veda eden dizilerin en çok konuşulanı bu dizi oldu.

Veda eden dizilerden en çok hangisi konuşuldu?

Sosyal medya bu sezon yayın hayatına son verecek olan dizilerden Behzat Ç”, “Kuzey Güney” ve “İşler Güçler’i” konuştu, veda bölümüyle olay yaratan “Behzat Ç” yüzde 49 konuşulma oranıyla “sosyal medyanın kralı” oldu.

2013, Türkiye’de en çok sevilen üç dizinin vedasına tanık oluyor. Behzat Ç son bölümüyle izleyenlerine veda ederken Kuzey Güney ve İşler Güçler de bu sezon yapacakları finalle sevenlerine “hoşça kal” diyecek. Proline Bilişim tarafından geliştirilen ve sosyal medyada konuşulanları anlamlandırarak analiz eden Online Müşteri İlişkileri Yönetimi Platformu MeaMinds, 1 – 20 Mayıs tarihleri arasında Facebook, Twitter, YouTube ve Google + gibi mecralarda diziler hakkında söylenenleri masaya yatırdı.


1369475972_meamindsvedaedendiziler.jpg

“Amirim” zirvede

Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde yer aldığı ve kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin en çok sevilen dizileri arasına giren Behzat Ç, sosyal medya mecralarında toplamda 1885 adet konuşulma içerisinde yüzde 49’luk pay sahibi olarak en çok konuşulan dizi oldu. Final sezonunda bulunan diğer iki diziden Kuzey Güney yüzde 26, İşler Güçler ise yüzde 25 orana sahip oldu. Kullanıcıların Facebook, Twitter, YouTube ve Google +’da yaptıkları konuşmaların 324’ü cep telefonundan 1561’i ise bilgisayardan gerçekleşti.

Söylenenlerin çoğu olumlu ve nötr anlamda!

Öncü teknoloji şirketi Proline’ın Türk mühendisleri tarafından hazırlanan MeaMinds platformu Twitter ve Facebook gibi sosyal medya mecralarında tüketicilerin markalar, kurumlar ya da olaylar hakkında yazdığı milyonlarca içeriği olumlu, olumsuz ya da nötr olarak anlamlandırabiliyor. 1 – 20 Mayıs tarihleri arasında veda eden diziler hakkındaki konuşmalar da bu açıdan anlamlandırıldı. Her üç dizi için de yapılan konuşmaların büyük çoğunluğu olumlu ve nötr anlamlar içeriyor. Behzat Ç hakkındaki 200 yorum olumsuz olurken, Kuzey Güney ve İşler Güçler dizileri için yapılan olumsuz yorumlar 100’ün altında.

Twitter’da en çok retweed edilen yorumlar

@aykutaras: Behzat Ç’yi ayda bir sinema filmi olarak sunalım sansürdü bipti uğraşmayalım.

@beyzaatunca: Kuzey Güney’in evlenme teklifi sahnesini izledikçe hala bir garip oluyorum.

@FurKan_ARD: İlk defa güldürmedin be Ahmet Kural!

Daha dazla bilgi için: facebook.com/meaminds ve twitter.com/meaminds

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.