İnternet

Wikipedia kurucusuna Türkiye'den şok karar

Wikipedia kurucusu Türkiye'deki World Cities EXPO etkinliği listesinden çıkarıldı. Peki, gerekçe neydi?


Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de Wikipedia için erişim engeli uygulanmıştı. Gerekçe olarak ise Wikipedia'da yer alan bazı bilgilerin terör örgütleri menfaatine olması gösterilmişti. BTK, Wikipedia'nın https ile yayın yaptığını bu yüzden ilgili linklerin tek tek engellenmesinin mümkün olmadığı için komple Wikipedia.com'u engellediklerini açıklamıştı.

15-18 Mayıs tarihileri arasında Türkiye'de düzenlenecek olan World Cities EXPO etkinliğine Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales konuşmacı olarak katılacaktı. Bu olayların ardından nasıl bir aksiyon alınacağı ise merak konusu olmuştu. Bugün İstanbul Büyükşehir'in Twitter hesabından Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'in etkinliğe katılmayacağı duyuruldu.

1493716475_wikipedia.jpg

İstanbul Büyükşehir Tweet'inde ""World Cities EXPO" etkinliği davetli listesinden çıkartılmış olup, karar kendisine iletilmiştir." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Wikipedia arasında gerginliğin giderilmesi için terör örgütlerinin organize olup düzenlediği bilgilerin Wikipedia'dan kaldırılması veya doğrusu ile değiştirilmesi gerekiyor. Bakalım Wikipedia bu konu hakkında bir önlem alacak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.